Üniversite Kafesinde Tartışma Yaratan Ihtar: ‘Genel Ahlaka Uymayan Giremez’

3 ay önce Genel
Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz
Sosyal Medyada Paylaş !

Artuklu Üniversitesi kampüsünde belediye bünyesinde açılan kafeye 'Genel ahlak kurallarına uymayan talebelerimizin kafeye girişi yasaklanacaktır’ asıldı. Bahisle ilgili Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yanıtlaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi veren HDP'li vekil Ebru Günay, kafe işletmecisinin bayan mekteplileri erkek talebelerle selamlaşmasından ve oturma formlarından ötürü uyardığını da tabir etti. 

Sözcü'den Ali Özgür İnan'ın aktardığı habere nazaran, Mardin Artuklu Üniversitesi kampüsünde bulunan ve Mardin Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Gençlik Merkezi bünyesinde açıldığı öğrenilen Genç Kafe ismindeki kafeye argümana nazaran işletmeci tarafından “ahlak kuralları” isminde bir afiş asıldı. Afişte “Genel ahlak kurallarına uymayan öğrencilerimizin kafeye girişi yasaklanacaktır” sözleri konum verildi.

İşletmeci talebeleri uyarıyor argümanı

Argümanlar bununla da hudutlu değil. Mütemadi göz hapsine alınarak taciz edildiklerini lisana getiren mektepliler kafe işletmecisinin, hatun mekteplileri erkek talebelerle selamlaşma ve oturma formlarından ötürü uyardığını da lisana getiriyor.

HDP'li Günay soru önergesi verdi

Mektepliler içtimaî medya üzerinden afişe reaksiyon gösterirken, HDP Mardin Milletvekili Ebru Günay Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. Günay’ın TBMM’ye sunduğu önergede şu sorular konum aldı:

  • 1. Artuklu Üniversitesi kampüsünde bulunan Genç Kafe'ye “Ahlak Kuralları” ismi altındaki afiş kim tarafından asılmıştır?

  • 2. Üniversite kampüsünde bulunan bir kafeye asılan laf konusu afişle amaçlanan nedir ve bahsedilen “Ahlak Kuralları” nelerdir?

  • 3. Bayan talebeleri uyaran kafe işletmecisi hakkında gerekli süreç başlatılacak mıdır?

  • 4. Üniversitelerde, yurtlarda ve mekteplerde uygulanan bu cins kurallar ve bu yaklaşım toplumsal cinsiyet eşitsizliğini yaratan, pekiştiren ve büyüten bir durum değil midir? Bakanlığınız toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile uğraş etmek ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğini gidermek gayesiyle ne çeşit çalışmalar yapmaktadır?

  • 5. Bayana yönelik şiddetin artmasına sebep olacak bu afişin toplatılması için atacağınız adımlar nelerdir?

Soru önergesini çevre medya hesabından da paylaşan Günay, “Artuklu Üniversitesi’nde Bulunan Genç Kafe’ye Asılan “Ahlak Kuralları” Afişi toplumsal cinsiyet eşitsizliğini pekiştirir ve bayana yönelik şiddetin artmasına sebep olur” dedi.

Benzer Yazılar
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in sosyal ...
Genel
3 hafta önce
Koronavirüs salgını ile ilgili bugün Türkiye ...
Genel
3 ay önce
 İstanbul’un Avrupa yakasındaki bir kamu hastanesinde geçen ...
Genel
3 ay önce