Şehirlerarası Yolculukta Müsaade Devri Başladı: Vatandaşlardan ‘Seyahat Belgesi’ İstenecek

2 ay önce Genel
Bu yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz
Sosyal Medyada Paylaş !

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı önlem paketindeki hususlardan biri olan şehirlerarası seyahatlerin valilik müsaadesine bağlanması ile ilgili İçişleri Bakanlığı bir genelge yayımladı. “Vatandaşlarımızın bulundukları kentlerde kalması esastır” vurgusu yapılan genelgede 28 Mart 17:00'den itibaren şehirlerarası otobüs seferlerinin valilik müsaadesi ile yapılacağı ve seyahat etmesi zarurî olan vatandaşların izin heyetinden 'seyahat belgesi' almaları gerektiği belirtildi.

Genelgeye nazaran alınacak önlemler ve işleyiş şu biçimde olacak:

1-Cumhurbaşkanımızın talimatı ile bölgeler arası otobüs seferleri 28.03.2020 tarihi 17:00'den itibaren lakin valiliklerin müsaadesi ile yapılabilecektir.

2- Tüm vatandaşlarımızın bulundukları kentte kalmaları esastır. Gelgelelim tedavi gereksinimleri nedeniyle hekim kararıyla sevk edilen, 1. nokta yakınları vefat eden yahut ağır illeti olanlar ile mahsusen son on beş gün içerisinde gelmiş olduğu yanda kalacak tarafı bulunmayan vatandaşların şehirlerarası yolculuk yapması Valilik müsaadesi ile gerçekleştirilebilecektir.

3- Bölgeler arasında seyahat etmesi zarurî olan vatandaşlar, valilerin/kaymakamların koordinesinde oluşturulacak Seyahat Müsaade Kurulu’na başvurarak seyahat dokümanı düzenlenmesi talebinde bulunacaklardır. Talebi elverişli görülenlere şura tarafından seyahat güzergâhı ve vadesini de içerecek biçimde “şehirlerarası otobüs seyahat müsaade belgesi” evrakı düzenlenecektir.

4- Seyahat Müsaade Heyeti vali/kaymakamın belirleyeceği kamu hizmetlisinin başkanlığında, emniyet temsilcisi, belediye temsilci, otogar sorumlusu ve ilgili meslek odası temsilcisi yoksa hususa ait sivil topluluk temsilcisinden oluşacaktır. Bu konseyler otogarlarda vazife yapacak, bu hedefle hizmetin niteliğine münasebetli konumların tahsis edilmesi sağlanacaktır.

5- Seyahat Müsaade Kurulunca, şehirlerarası otobüs seyahat müsaade dokümanı verilenler tarafından yapılan müracaatlar dikkate alınarak otobüs seferi planlaması yapılacak ve ilgililere malumat verilecektir.

6- Seyahat etmesine müsaade verilen otobüslerdeki yolcuların ve çalışanın sıhhat denetimlerinin yapılması gayesiyle otogar çıkışlarında sıhhat denetim noktaları oluşturulacak, yolcuların sıhhat denetimleri yapıldıktan sonra otobüs seyahatine başlayacaktır.

7- Seyahat Müsaade Kurulunca, otobüsle yolculuk yapacak vatandaşların listesi, telefonları, gidecekleri yanlardaki adreslerini belirtilen yolcu listeleri gidilecek vilayetteki Valiliğe bildirilecektir.

8- Valiliklerce, vilayetlerine gelecekleri bildirilen yolcuları bölge girişlerinde denetimleri gerçekleştirilecektir. Karantinaya alınmasını gerektirecek bir durumun tespit edilmesi halinde ilgili bireyler 14 gün müddetle karantinaya alınacaktır. Karantinaya alınmayanlar arasında 14 gün mühletle gözlem altına kalmaları gereken vatandaşlara meskenlerinde kalmaları hususu bildirim edilecek ve uyulup uyulmadığı daima denetim edilecektir.

9- Bu süreçte otogarlarda hizmet yapacak tüm çalışanın rutin aralıklarla sıhhat denetiminden geçirilmesi sağlanacaktır.

10- Yolculuğuna müsaade verilen otobüsler seyahat güzergahlarında fakat vilayet otogarlarında duracak ve durdukları vilayetlerin Valiliklerince seyahat etmesine müsaade verilen yolcuları kapasitelerinde boşluk olması durumunda alabileceklerdir.

11- Süreç boyunca otobüs firmalarının kent içi servis hizmetleri yasaklanacaktır.

12- Olursuz yolculukların önlenmesi için Valiliklerce yol denetim noktalarında gerekli önlemler planlanacaktır.

13- Otobüslerin güzergahlarında mola verdikleri alanlar, valiliklerce mütemadi hijyen kuralları açısından denetlenecek ve sıhhat kurallarına münâsib olarak faaliyet yürütmeleri sağlancaktır.

Birinci kısıtlama bu gece Antalya'dan geldi: Otobüslerin çıkışına müsaade verilmedi

Alınan yeni kararlar sonrası Antalya Şehirlerarası Otobüs Terminali'nden otobüs çıkışlarına müsaade verilmedi.

Hareket saati 23.00 olan otobüslerin çıkışının akabinde terminale gelen trafik ekipleri, firmaları uyararak çıkışların iptal edildiğini duyurdu. 

Otobüslerin perona alınmadığı otogarda, trafik polisleri de çıkışta tedbir aldı.

Hareket saatini bekleyen yolcular ise biletlerini iptal etmeleri için firmalara yönlendirildi.

Benzer Yazılar
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in sosyal ...
Genel
2 hafta önce
Koronavirüs salgını ile ilgili bugün Türkiye ...
Genel
2 ay önce
 İstanbul’un Avrupa yakasındaki bir kamu hastanesinde geçen ...
Genel
2 ay önce