Prof. Dr. Ceyhan: ‘Çok Kritik Bir Devirdeyiz, Marazın En Üst Seviyeye Ulaşması An Meselesi’

6 ay önce Genel
Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz
Sosyal Medyada Paylaş !

Bilim Heyeti üyesi ve Enfeksiyon Marazları Derneği Yöneticisi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs salgınına ait, “Çok kritik bir devirdeyiz. Marazın ‘peak’ noktası yani en üst seviyeye ulaşması an sıkıntısı. Bu nedenle önümüzdeki 5 gün epey önemli” ihtarında bulundu.

Fotoğraf: Reuters

Tüm yerküreye yayılan koronavirüs can almaya devam ederken halkın büyük çoğunluğu virüsten korunmak için konutlarına kapandı. Uzmanlara nazaran önümüzdeki 2 hafta oldukça kritik geçecek.

‘Tedbir alınmasaydı nüfusun yarısına bulaşırdı’

Fotoğraf: AP

Hürriyet’ten Fulya Soybaş’a konuşan Prof. Dr. Ceyhan, “Çok kritik bir devirdeyiz. Illetin ‘peak’ noktası yani en üst seviyeye ulaşması an sorunu. Bu nedenle önümüzdeki 5 gün epey değerli. Illeti denetim etmek için önlemleri daha sıkı almazsak bu noktadan sonra virüsün yayılmasının denetim edilebilmesi daha güç hale gelebilir” dedi.

Ceyhan, vaka sayısının ne hengam maksimum seviyeye çıkacağının hiçbir devlet tarafından kesin olarak bilinemeyeceğini belirterek, “Hiç önlem almadık diyelim, mektepler, işyerleri, kafeler açık. O devir yaklaşık 2 buçuk ayda bu hastalık nüfusun yarısına yani 40 milyon insana bulaşırdı. Diyelim ki tüm önlemler yüzde yüz uygulanıyor. Kimse çok zarurî haller dışında sokağa çıkmıyor. Virüs ne yapacak? Bulaşacak insan bulamayacağı için ortadan kaybolacak” ifadelerini kullandı.

‘İnsanların bilinçlenmesi kaide, yoksa ufuk karanlık’

Fotoğraf: AFP

Prof. Dr. Ceyhan, Güney Kore örneğini hatırlatarak çevre izolasyonun tam sağlanması ve kimsenin konuttan çıkmaması halinde salgının 2 ay içinde bitebileceğini söyledi ve şöyle devam etti:

“Biz, verdiğim 2 örneğin arasında bir mekandayız. Maatteessüf kişilerin yarısı kurallara uymadı (iş nedeniyle dışarı çıkmak zorunda kalanları kastetmiyorum). Hala de kurallara uymayanlar var. İki arada durduğumuz için de salgının ne vakit biteceğini söylemek çok sıkıntı. Sokağa çıkma yasağı ya da sıkıyönetim ilan etmeden de alınacak sıkı önlem ve teftişlerle bu iş çözülebilir. Lakin kişilerin bilinçlenmesi koşul. Yoksa ufuk karanlık.”

‘Yaz gelince salgın bitmeyecek’

Hava sıcaklığı arttıkça virüsün kendi kendine yok olacağı algısının ise yanlış olduğunu söyleyen Ceyhan, “Bu salgının bitmesinin hava sıcaklığı ile ilgisi olmayacak. Ya bahtınıza virüs bir mutasyona uğrayacak, bulaşma özelliğini kaybedecek ya da siz işi bahta bırakmayacak tüm tedbirlerinizi alacaksınız” dedi.

Benzer Yazılar
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in sosyal ...
Genel
4 ay önce
Koronavirüs salgını ile ilgili bugün Türkiye ...
Genel
6 ay önce
 İstanbul’un Avrupa yakasındaki bir kamu hastanesinde geçen ...
Genel
6 ay önce
 Tüm yerküreyi tesiri altına alan Kovid-19 salgınında ...
Genel
6 ay önce