Mobil Uygulama Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

4 ay önce Mobil
Bu yazıyı 5 dakikada okuyabilirsiniz
mobil uygulama ile para kazanma
Sosyal Medyada Paylaş !

Mobil Uygulama Yazarak Nasıl Para Kazanılır?

Yazılım alanında genellikle son dönemlerde popülerleşen mobil uygulamalar aslında doğru politikaların izlenmesi ile yapımcılar için güzel bir gelir kapısı olabilir. Eğer böyle bir planınız varsa alttaki adımları izleyerek mobil uygulama yapmanın ve bunun üzerinden para kazanmanın yollarını öğrenebilirsiniz.

Mobil Uygulama Pazarlama Teknikleri

Projenizi Play Store ve App Store’a koymanız ve bu platformlardan uygulamanızın indirilmesi size bir kazanç sağlamayacaktır. Elde edeceğiniz gelirler yapacağınız sponsorluk, reklam, tanıtım ve uygulama içi satın alımlardan olacaktır. Ancak tabii ki para kazanmaya başlamadan önce uygulamanızın tanınır, popüler olması veya fazla indirilmiş olması reklam ve sponsorluk konusunda size kolaylık sağlayacaktır. Bu nedenle ilk olarak uygulamanızın reklamını doğru ve anlaşılır bir şekilde yapmanız, indirmelerinizin artmasına yardımcı olacaktır. Bu yüzden para kazanmayı düşünmeden ve uygulamanızı tamamlamadan önce planlama aşamasında buna kafa yormanız gerekiyor. Uygulamanızın hedef kitlesi olduğunu düşündüğünüz insanların nerelerde bulunduğunu araştırmanız, buna göre reklamlarınızı vermeniz ve tasarımını ayarlamanız pazarlama tekniklerinizin efektif bir şekilde çalışması için önemli bir etkendir.

Uygulama İçi Satın Alımlar

Uygulamanızın reklamını ve pazarlamasını düzgün bir şekilde yaptıktan ve bir kitle oluşturduktan sonra para kazanmanızı sağlayacak önemli sistemlerden biri olan uygulama içi satın alımları planlamaya başlayabilirsiniz. Öncelikle uygulamanızın veya oyununuzun para birimini belirli kademelere ayırarak paketler oluşturmanız önemli bir adımdır. Bunu bir örnekle açıklayalım. Bir oyun tasarladığınızı ve oyun içerisinde para birimi olarak altın kullandığınızı düşünelim.

Altın Paketleri

  • 100 Altın – 5 TL
  • 500 Altın – 20 TL
  • 1000 Altın – 35 TL

Burada gördüğünüz gibi bir fiyatlandırma yapmanız kullanıcının kendi bakiyesine göre paketi almasına yardımcı olacaktır. Ayrıca fark ettiğiniz gibi ilk paket 100 Altın’a 5 TL istediği için kullanıcılar 500 altının 25 TL yerine 2. paketinizde 20 TL olduğunu gördüklerinde 5 TL kâr edeceklerini hissedecek ve daha pahalı olan paketi seçeceklerdir. Bu yöntem bildiğiniz gibi birçok uygulamada veya oyunda hali hazırda kullanılan bir sistemdir. Bunun yanında kullanıcıya özel paketler göstererek uygulamanıza para yatırmalarını sağlayabilirsiniz.

Reklam Platformları ve Reklamlandırma

Reklamlandırma uygulamada en çok para kazanacağınız bölümdür. Uygulamanın belirli yerlerine koyduğunuz reklamlar tıklama başına size belirli miktarda paralar kazandıracaktır. Bu miktar reklamın kaç kişiye gösterildiğine ve bin göstermede kaç kere tıklandığına bağlı olarak gün içerisinde birçok kez değişmektedir. Bu nedenle her yeri reklamla doldurmanız pek bir anlam ifade etmiyor. Çünkü çoğu reklam veren reklamın görüntülenmesi yerine tıklanmasına önem veriyor.

Reklamların birçok çeşidi vardır ve genellikle ödüllü video izleme sistemi çok fazla para kazanmanızı sağlayabilir. Ödüllü videolar, video izlendikten sonra kullanıcıya sizin belirlediğiniz miktarda bir ödül vermektedir. Örneğin yaptığınız bir oyunda öldükten sonra göstereceğiniz bir ekranla kullanıcıya video izleyerek kaldığı yerden devam etmesini önerebilirsiniz. Kullanıcılar genellikle bu tarz durumlarda baştan oynamak yerine 30 saniyelik bir videoyu izlemeyi tercih eder. Bu sayede güzel bir gelir kapısı elde etmiş olursunuz.

Mobil Uygulama Tasarımı

Uygulama tasarımı size bir gelir kaynağı olmayacaksa da kullanıcılarınızın uygulama içerisinde fazla zaman geçirmelerini sağlayacaktır. Örnek verecek olursak uygulama içerisinde tasarım seçimini (açık, koyu tema) kullanıcılara bırakmanız  ve onların tasarımı göz zevklerine göre seçmeleri geçirdikleri vakti artıracak ve bunun sonucunda daha fazla reklam görüntülemiş olacaklardır. Bu sayede de kazandığınız para daha fazla olacaktır.

Mobil Uygulama Kullanıcı Deneyimi

Tasarımla birlikte kullanıcının uygulamayı kullanmasını sağlamaktaki en önemli etkenlerden biri olan kullanıcı deneyimini artırmanız gelirinizi büyük oranda yükseltecektir. Üstte belirttiğim ödüllü videoları, küçük reklam bölümlerini düzgün yerleştirmeniz, uygulamanın anlaşılabilir olması, menülerin düzenli olması ve daha birçok etken kullanıcının uygulamada güzel bir vakit geçirmesinde önemli rol oynayacaktır.

Bunların yanı sıra uygulamanızda kullandığınız reklamların sayısı, ekranda kapladığı alan ve reklamların çeşitleri önemli diğer etkenlerdir. Reklamların çeşitlerini ayarlayabileceğiniz gibi hedef kitlenizin seveceği tarzda reklamları kullanmanız hem daha fazla para kazanmak açısından hem de kullanıcıyı uygulamadan soğutmamak açısından daha mantıklı olacaktır.

Üstte bahsettiğim tasarım, pazarlama ve diğer etkenlere dikkat etmeniz uygulamanızın tanınırlığında ve kazancınızda yüksek oranda artış sağlayacaktır. Bu artışla birlikte kazandığınız paraları tekrar pazarlama ve reklam vermeye kullanırsanız kitleniz büyüyecek ve bununla birlikte geliriniz de artacaktır.

Anasayfaya donmek icin tiklayiniz.

Benzer Yazılar
Youtube Para Kazanma Taktikleri
Bu yazımızda sizler için Youtube'dan nasıl para ...
Mobil
4 ay önce
Instagram sayfası büyütme taktikleri
Bu yazımızda sizlere İnstagram hesabı nasıl büyür? ...
Mobil
4 ay önce
iOS 13.5 Jailbreak Çıktı! Jailbreak ekibi unc0ver tarafından ...
Mobil
4 ay önce
Apple tarafından birkaç ay önce duyurulan ve ...
Mobil
4 ay önce