Migren Nedir? Migrene Ne İyi Gelir?

4 ay önce Sağlık
Bu yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz
migren nedir
Sosyal Medyada Paylaş !

Migren Nedir? Migrene Ne İyi Gelir?

Migren nedir? Migren, ataklar halinde gelen bir çeşit baş ağrısı olarak bilinmektedir.

Genellikle 4 saatten 72 saate kadar sürebilen ataklar olması gözlemlenmekle birlikte, atak aralıklarında hastalar kendilerini tamamen normal hissetmektedirler. Ancak bir defa migren atağı geçiren kişiler genellikle ikinci atağın e zaman geleceğinin endişesi içinde olduklarından atak süreleri bu sebebe bağlı olarak kısalabilmektedir.

Ağrılar, iki çeşit şeklinde görülebilmektedir. Doktorların sınıflandırmalarına göre iki çeşit migren bulunmaktadır. Bunlar auralı ve aurasız olarak adlandırılmaktadırlar. Auralı migrenlerde, kişilerin migren ataklarını tetikleyen bir durum söz konusudur. Aura her şey olabilir. Kişinin gördüğü bir görüntü, duyduğu bir ses, aldığı bir koku, parlak ışık, gürültü ya da buna benzer hemen hemen her şey auralı migreni tetikleyen durumlardan olabilmektedir.

Aurasız migrende ise durum tamamen tersi olarak, belirtisiz işlemektedir. Aurasız migrende genellikle kişilerin ağrı ataklarını tetikleyen bir durum olmamakla birlikte ağrı aniden ortaya çıkmaktadır.

Migren Belirtileri Nelerdir?

Migren nedir sorusundan sonra en çok sorulan soru ise migren ağrılarının belirtilerinin neler olduğudur.

Migren genel olarak bir sebebe bağlı olarak tetiklenmeye yatkın bir ağrı biçimidir ancak bazı durumlarda sebepsiz yere de atak geçirilmesi muhtemeldir. Bir nedene bağlı olarak geçirilen migren ataklarına auralı ataklar adı verilmektedir.

Genel olarak başın sağ ya da sol yanında, bıçak saplanır tarzda bir ağrı ile kendini gösteren migren, özellikle ense bölümünde hissedilen sıcaklık hissi ile kendini göstermektedir. Bunun devamında başın arka kısmına doğru yayılmaya başlayan sıcaklık, duruma göre sağ ya da sol tarafta keskin bir ağrıya dönüşmektedir.

Kişileri en çok rahatsız eden durum ise, ağrı nedeni ile bazen hareket edemez duruma gelinmesidir. Baş dönmesi, mide bulantısı gibi yan belirtilerin de ortaya çıkması durumları ağrının şiddetinin anlaşılması konusunda fikir vermektedir.

Migren Olduğu Nasıl Anlaşılabilir?

Migren ağrısı diğer baş ağrılarının aksine çok daha şiddetli bir şekilde kendini göstermektedir.

Özellikle ense kısmında bir sıcaklık ile başlayan ağrı, bir nevi migren hastası kişilere atak geldiğini haber verir. Sıcaklık hissinin ardından, gözlerin açılmasını dahi engelleyebilecek şiddette ataklar yaşanabilmektedir.

Auralı ya da aurasız olsun tüm migren ataklarını tetikleyen birkaç ortak faktör bulunmaktadır. Bunlar parlak ışık ve yüksek sestir. Migren ataklarından kurtulmak için özellikle kişilerin loş ışıklı ya da karanlık bir ortamda ve sessiz bir şekilde uzanıp dinlenmeleri gerekmektedir.

Yüksek ses ve parlak ışıklar ile temastan sonra ciddi bir baş ağrısı şikâyeti yaşayanların nöroloji uzmanlarından yardım almaları tavsiye edilmektedir. Migren, tanısı kolay konulan ancak ömür boyu beraber yaşanılması öğrenilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Migren Tedavi Edilebilir mi?

Migren, tanısı nöroloji uzmanlarınca kolaylıkla koyulabilen bir rahatsızlık olmakla birlikte, kesin bir tedavisi bulunmayan bir hastalıktır.

Tanı konulduktan sonra, pek çok hasta atakların önlenmesi ya da atak olması durumunda, atak süresini daha rahat geçirebilmek için ilaç kullanmak durumundadır. Atak önleyici ve atak etkisi azaltıcı ilaçların yanı sıra, sakinleştirme etkisi veren bitki çayları ile de tedavi süreci desteklenebilmekte ve ağrıların hafiflemesi sağlanabilmektedir.

Ancak kesin bir tedavi yöntemi maalesef bulunmamaktadır.

Diğer sağlık konularımızı ziyaret etmek için tıklayınız.

 

 

Benzer Yazılar
Burun tıkanıklığı
Bu yazımızda kronik burun tıkanıklığı sorunu yaşayanlar ...
Sağlık
4 ay önce
Bilindiği üzere korona virüsten dolayı gelişmeler güzel ...
Sağlık
4 ay önce
COVID-19 Çin’in Wuhan kentinde 2019’un son aylarında ...
Sağlık
4 ay önce
Çin'de başlayıp tüm dünyayı etkisi altına alan ...
Sağlık, Yaşam
4 ay önce