Kronik Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

4 ay önce Sağlık
Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz
Burun tıkanıklığı
Sosyal Medyada Paylaş !

Bu yazımızda kronik burun tıkanıklığı sorunu yaşayanlar için hazırlanmıştır. Burun organımız sayesinde rahat nefes alma olayı beynimizden kalbimize kadar ve saç telimizden ayak tırnaklarımıza kadar, kısacası her organımızın faaliyetini düzenli ve düzgün olarak yürütebilmek için çok önemlidir. Rahat bir biçimde nefes alamama durumu ile baş ağrısı olayı, sabah uyanınca kendimizi yorgun bir şekilde hissetmemize, gün içinde sürekli olarak uyuklamaya sebebiyet verebilen, kronik yorgunluğa kadar gidebilecek bir olaydır.

Burun organımıza ait olan her iki burun deliğinin gün içinde belirli aralıklar ile tıkanıp ve daha sonra geri açılması durumu normal olarak kabul edilebilir bir durumdur. Ancak sürekli bir biçimde olarak burun tıkanıklığı görülüyor ise bu durumun çözülmesi gerekmektedir.

Üst solunum yollarına bağlı olarak gelişen enfeksiyonlar, sürekli olarak alınan kronik sigara kullanımı durumu, yaşadığımız şehirde ki kötü hava koşullarının var olması veya kısa süreli geçirilen alerjik durumlar sebebi ile burun organımızda tıkanıklık durumu olabilmektedir. Bu tarz durumlarda çözüm yolu olarak burun organı tıkanıklığı açıcı spreyler, alerji tarzı ilaçlar, tuzlu olan bikarbonatlı su kullanılması durumu ya da tuzlu suya sahip olan denize girilmesi durumu alternatif ve basit yollardan bazılarıdır.

Uzun bir süreç devam burun organı tıkanıklığı ise genelde burunun orta direği eğikliği durumuna yani Deviasyon’a, burun eti denilen Konka’nın büyük olması, genizde ki etin büyümesi, alerji ya da sinüzit yani nazal polip’e bağlı olabilen rahatsızlıklar olabilmektedir. Kronik sinüzit olayı yıllardır var olan burun tıkanıklığına bağlı olarak gelişen bir sebep biçiminde ortaya çıkabilmektedir. Çocuklar da bulunmakta olan burun tıkanıklığı olayının en fazla nedenleri arasında ise alerjik problemler ve geniz eti olayıdır. Çözümü ise alerjiye bağlı olarak tedavi gerçekleştirilmesi ve geniş eti varlığının yok edilmesidir.

Burun Tıkanıklığı Hangi Süreçten Sonra Hayati Bir Tehdit Oluşturabilmektedir?

Burun organına bağlı olarak gelişen tıkanıklık çok uzun senelerdir devam ede gelen bir rahatsızlık ve bu durumun çözümü bulunmaz ise akciğer ya da kalp gibi hayati problemlere sebebiyet verebileceği bilinmektedir. Üst solun yollarına bağlı olarak kronik olarak gelişen solunum yolları tıkanıklarının birçok problemi tetiklediği bilinmektedir. Bu sebepten ötürü de Kronik Burun Yolları Tıkanıklığı Olan kişiler alternatif tıp haricinde, bu durum ile alakalı derhal Kulak, Burun, Boğaz ile ilgilenen ve alanında uzman olan bir hekime gözükmesinde çok önemli bir durumdur.

Diğer sağlık konularımız için tıklayın.

Benzer Yazılar
migren nedir
Migren Nedir? Migrene Ne İyi Gelir? Migren nedir? ...
Sağlık
4 ay önce
Bilindiği üzere korona virüsten dolayı gelişmeler güzel ...
Sağlık
4 ay önce
COVID-19 Çin’in Wuhan kentinde 2019’un son aylarında ...
Sağlık
4 ay önce
Çin'de başlayıp tüm dünyayı etkisi altına alan ...
Sağlık, Yaşam
4 ay önce