Koronavirüse Yakalanan Tabip Anlattı: ‘Gözlerimi Açamıyordum, Nefes Almak Bile Zordu’

6 ay önce Genel
Bu yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz
Sosyal Medyada Paylaş !

 

İstanbul’un Avrupa yakasındaki bir kamu hastanesinde geçen cumartesi ateşi yükselen ve beş gün sonra test sonucu olumlu çıkan bir eksper hekim virüsle savaşını anlattı: “İlk iki gün yataktan çıkamadım. Nefes almak bile çetindi. Birinci iki günü, saç telini kaldıramayacak bir halsizlik diye tanımlıyorum. 48 saatin 45 saati uyudum. Su içecek gücüm bile yoktu.”

Milliyet’ten Mert İnan’a konuşan hekim, bir haftayı aşkın müddettir yatak odasından yalnızca tuvalet gereksinimi için çıktığını, kendisi gibi doktor olan eşi ve beş yaşındaki kızından izole olarak tedavisinin meskeninde devam ettiğini belirtti.

Hekim illetle uğraşına ait şunları anlattı:

“İlk sonuç negatif”

“İstanbul’un en ağır kamu hastanelerinden birinde umum cerrah olarak çalışıyorum. Geçen cumartesi nöbetçiydim. Esirgeyici gereçlerin serviste nasıl dağılacağı üzerine çalışırken, gece yarısı tüm kas ve eklemlerimde çok şiddetli ağrılar hissetmeye başladım. Vücut sıcaklığım bir saat sonra 38.5’a çıkınca, gribal semptom tedavisinde kullanılan ateş düşürücü ilaç ile bilindik kan sulandırıcı ilaçtan içtim.”

“Eşim şubat ayında Güney Kore’ye gitmiş ve doktor olduğundan dönüşte lazım olur diye süratli test kiti getirmişti. O gece süratli test kitini kullandık gelgelelim sonuç negatif çıktı. Ateşim, ağrı ve kramplar geçmeyince sabah meskende istirahate çekildim.”

“İkinci gün biterken PCR testi yaptırdım”

“İlk gün öksürüğüm yoktu. Enfeksiyon bilirkişisi arkadaşlarıma danıştığımda akciğer tomografisi çektirmem gerektiğini söylediler. Eşimin çalıştığı bir vakıf üniversitesinde çekilen tomografi sonucu da negatif çıktı gelgelelim geçmek bilmiyordu. Enfeksiyon eksperi arkadaşlarım kimi ateş düşürücü ve gribal ilaçlar reçete ettiler. Şikayetlerim 2. gün biterken, yani geçen pazartesi PCR testi yaptırdım. Çarşamba ateşim düştü.”

“Test sonucumu gelgelelim perşembe sabahı öğrenebildim. Hastaneden sonucun müspet olduğunu bildiren telefonu aldığımda moralim bozulsa da ateş ve kramplar bitmişti. Şu an yalnızca halsizlik hissediyorum. Eşim ve kızım da mesken karantinasında ama durumları güzel. Rastgele bir semptom, belirti laf konusu değil.”

“İnsanlar bu salgını ciddiye alsınlar”

“Acil servis vazifelisi doktor arkadaşımız yatarak, başkaları evlerinde tedavi görüyorlar ve durumları güzel. Kişiler bu salgını ciddiye alsınlar. Biz doktorlar olarak böylesi bir salgınla birinci defa karşılaşıyoruz.”

“6 meslektaşımın testleri olumlu çıktı”

“Hastalığın yedinci gününü atlattım ve bir yıl boyunca bağışıklanmış oldum. Virüs mutasyona uğrarsa ne olur bilemiyorum. Ama bir yıl boyunca Covid-19 kapma riskim bulunmuyor. Çalıştığım kamu sağlık kuruluşunda altı meslektaşımın testleri müspet çıktı.”

“Gözlerimi bile açamıyordum”

“Covid-19 virüsü kapan bir doktor olarak birinci iki gün yataktan çıkamadım. Nefes almak bile çetindi. Birinci iki günü, saç telini kaldıramayacak bir halsizlik diye tanımlıyorum. 48 saatin 45 saati uyudum. Su içecek gücüm bile yoktu.”

“Gözlerimi açamıyor, yatağımda dönemiyordum bile. Hastalık bir anda yüksek ateşle kendisini gösterdi. Öksürük şikayetim yoktu. Kovid-19 testi olumlu çıkan doktorlardan kimilerinin öksürük şikayeti olurken ateşleri düşük seyrediyor.”

“Yaşamımı yatak odasında sürdürüyorum”

“Eşim ve kızım önlem emelli meskende benimle karantinadalar. Bir haftayı aşkın vadedir ömrümü yatak odasında sürdürüyorum. Eşim üç öğün tepsi ile yemeğimi kapıya koyuyor, kapıdan uzaklaştıktan sonra tepsiyi alıp yemeğimi odada yiyorum. Tuvaletlerimizi ayırdık. Odadan yalnızca tuvalet gereksinimim için çıkıyorum. Hanemizi daima havalandırıyoruz. Hanede uyuyana kadar hepimiz maskeliyiz.”

“Çalıştığım kurum Covid-19 hastaları ile dolmaya başladı”

“Karantina sürem dolunca işimin başına dönmek, hastaları tedavi etmek istiyorum. Çalıştığım kurumda tüm katlar Covid-19 hastaları ile dolmaya başladı.”

Benzer Yazılar
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in sosyal ...
Genel
4 ay önce
Koronavirüs salgını ile ilgili bugün Türkiye ...
Genel
6 ay önce
 Tüm yerküreyi tesiri altına alan Kovid-19 salgınında ...
Genel
6 ay önce