Koronavirüs’e Deva Olamasa da Birçok Derde Deva Olabilen Sumağın Yararları

2 ay önce Yemek Tarifleri
Bu yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz
Sosyal Medyada Paylaş !

Tüm yerkürede bilim kişileri Koronavirüs'e deva ararken, ilaç bir Türk hatunun hayalinde görüldü: Sumak!

Not: En sahih haber için ekspere danışın.

Bugün Whatsapp ve sair çevre medya pratiklerinde bir hadisenin bildirisi o telefondan bu telefona dolaştı.

Iletide, Mardin Cizre'deki bir hatunun düşünde peygamber efendimizi gördüğü ve sumağı su ile karıştırırarak içmenin Allah'ın oluruyla bu marazı bitireceği yazıyordu.

Bu marazdan da kasıt Koronavirüstü.

Sumağın Koronavirüs'e uygun gelip gelmediği konusunda rastgele bir ilmî çalışma ve kanıt yok olağan lakin sumağın farklı durumlara karşı çok yararlı olabileceği akıllıca.

Direkt Koronavirüs için olmasa bile farklı yararları için sistemli tüketimine başlayabilirsiniz ???? Olağan ölçülü ölçüde.

1. Antioksidan deposu

Sumak, sağlıklı hücrelere zarar veren makûs hücrelere karşı savaşan güçlü antioksidanlara sahiptir. 2004'te yapılan ilmî bir araştırmaya nazaran, antioksidanlar kalp illetleri, erken yaşlanma, mide bozuklukları ve öteki birçok olumsuz hikayeden sorumlu bed hücrelere karşı savaşır.

2. Mantar enfeksiyonları ile uğraş eder.

Gayrı bir ilmî araştırmanın sonucu olarak, sumağın tesirli bir antifungal tesire sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Sumak, Aspergillus flavus'a (en tesirli zararlı hücre), mahsusen insan patojenine karşı savaşabilir. Aspergillus flavus akciğer enfeksiyonuna ve nefes darlığına neden olabilir.

Bu enfeksiyon, akciğerler, kalp, böbrekler ve dimağ de dahil olmak üzere vücuttaki birçok organı etkileyebilir. Göğüs ağrısı, ateş ve eklem ağrısı, mantar enfeksiyonlarının en yaygın belirtileridir.

3. Mikroplarla savaş!

2010 yılında Hacettepe Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya nazaran Sumak antimikrobiyal bir bitkidir.

Sumak bitkisinin mikrobesin, münhasıran salmonella Typhimurium'a karşı önemli bir savunma olarak kullanıldığı söylenmektedir.

Sumak ve kekik yağının karışımının da mikroplara karşı çok tesirli bir silah olduğu söylense de virüslere tesiri konusunda kesin bir haber yok.

4. Diyabet için yeterlidir.

Çalışmalar, sumak bitkisinin diyabet ve obezite tedavisinde tesirli olduğunu göstermiştir. Laboratuvar sonuçlarına nazaran, çok güçlü bir antioksidan olan sumak, kolesterol ve kan şekeri seviyelerini azaltmaya yardımcı olur.

5. İdrar söktürücü olarak da çalışır.

Sumak diüretik özelliklere sahiptir. Bu nedenle, toksik hususların vücuttan atılmasına yardımcı olan bir bitki olduğu gözlenmiştir.

Mesane iltihabına neden olan ağrılı ve yanma idrarı ve iltihabı tedavi etmek için kullanılır. Orta Doğu'da ekşi sumak suyu mide rahatsızlığını gidermek için yaygın olarak kullanılan bir seçenektir

6. Kanserle savaşır.

Kimi çalışmalar sumak bitkisinin anti-kanser özelliklerine sahip olduğunu göstermiştir. Şayet sigara içiyorsanız, kemoterapi ve radyasyon terapisinin bir kombinasyonunu kullanarak akciğer kanseri gelişme riskinizi azaltabilirsiniz.

Göğüs kanserinin tedavi sırasında sağlıklı hücreleri koruduğuna inanılmaktadır. Sonuç olarak, sumak, kanser kemoterapisi için umut verici bir kemoterapötik ajan olarak kabul edilmiştir.

7. Kadınların sıhhati için de nispeten kıymetli.

Sumak suyu, sumak çayı, sumak kabuğu klasik olarak hatun marazlarını tedavi etmek için kullanılır. Ölçüsüz vajinal akıntıda harici olarak hekim denetiminde uygulanabilir. Östrojen üzere davranarak adet bozukluklarını, krampları ve adet ağrısını tedavi etmeye yardımcı olabilir.

8. Sumak çayı C vitamini deposudur. Bu nedenle, soğuk algınlığı ve grip üzere kış hastalıklarına âlâ gelebilir.

9. Sumak çayı ayrıyeten astım, nefes darlığı, ishal, öksürük, boğaz ağrısı, enfeksiyonlar için tabibin önerdiği tıbbi ilaçların yanında uygun gelebilen bir karışım olabilir.

Saf alerjiniz yoksa ve hekiminiz önerdiyse…

Ancak sumağın dikkatli tüketilmesi velev nizamlı tüketimi için doktora danışılması önerilir.

  • Sumağın herkes için külliyen inançlı olup olmadığı hakkında ehil haber yoktur. Bu nedenle, sumağı tertipli kullanmaya başlamadan hekiminize danışmalısınız. Cilde uygulandığında cilt reaksiyonlarına da neden olabilir.

  • Hamilelik ve emzirme: sumak bitkisinin hamilelik ve emzirme periyodunda büsbütün inançlı olduğuna dair ehliyetli haber yoktur. Bu nedenle, inançlı tarafta kalmak için tüketimden uzak durmak yararlıdır.

Kaynak