Koronavirüs Salgınında Son 24 Saat: Yerküre Umumunda Can Kaybı 30 Bini Aştı

6 ay önce Genel
Bu yazıyı 11 dakikada okuyabilirsiniz
Sosyal Medyada Paylaş !

 

Tüm yerküreyi tesiri altına alan Kovid-19 salgınında vaka sayısı 600 bini, ölü sayısı 30 bini aştıTürkiye’de ise son 24 saatte 16 kişi daha hayatını kaybetti. Yekun vaka sayısı 7 bin 402’ye yükseldi.

28 Mart günü Türkiye ve yerküreden öne çıkan gelişmeleri derledik…

En ziyade can kaybı sıralaması: İtalya, İspanya, Çin, İran ve Fransa

“Worldometer” internet sitesinde taraf alan malumata nazaran, yerküre umumunda koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 30 bin 299’a, vaka sayısı 650 bin 913’e ulaştı.

 • Kovid-19 yüzünden bugüne kadar en ziyade can kaybı 10 bin 23 kimseyle İtalya‘da gerçekleşti.
 • İtalya’nın akabinde 2. sırada bölge alan İspanya‘da 5 bin 812 kişi hayatını kaybetti.
 • Salgının ortaya çıktığı Çin, 3 bin 295 can kaybıyla üçüncü sırada yan aldı.
 • Kovid-19 salgınından dolayı en ziyade mevtin gerçekleştiği dördüncü memleket 2 bin 517 kişi ile İran, beşinci memleket ise 2 bin 314 kişi ile Fransa oldu.

Eski ulusal futbolcu Rüştü Reçber’in koronavirüs testi olumlu çıktı

Işıl Reçber, eşi Rüştü Reçber’in koronavirüs testinin müspet çıktığını açıkladı.

Instagram hesabından bir gönderi paylaşan Işıl Reçber, “Sizlerle gerçeği en şeffaf formda paylaşırken daha şık haberler vermek isterdim lakin üzülerek eşim Rüstü’yü COVİD-19 teşhisiyle hastaneye yatırmış bulunuyoruz” dedi.

Akşam saatlerinde Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali’nde (AŞTİ) oluşan müsaade kuyruğu bu türlü görüntülendi.

Kentler arası otobüs yolculukları için ‘izin belgesi’ mecburiliği getirilmişti

Fransa’da 24 saatte 319 kişi hayatını kaybetti

Fransa Halk Sıhhati Kurumundan yapılan açıklamaya nazaran, virüs tespit edilen kişi sayısı 4 bin 611 artışla 37 bin 575’e ulaştı.

Virüsü taşıyanlar arasında ağır bakımda tedavi görenlerin sayısı da 4 bin 273’e çıktı. Tedavi edilerek illeti atlatan kişi sayısı 6 bin 624 oldu.

Salgın nedeniyle son 24 saatte 319 kişi daha ömrünü yitirdi, böylelikle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 314’e yükseldi.

Memlekette bugün, bir günde kaydedilen en yüksek vaka sayısına ulaşıldı.

Fransa Başbakanı: Nisanın birinci 15 günü, geçen 15 günden daha güç olacak

Fransa Başbakanı Edouard Philippe: “Mücadele yeni başlıyor. Nisan ayının birinci 15 günü, geçen 15 günden daha sıkıntı olacak.” dedi.

Memlekette virüsün süratli biçimde yayıldığını, vaka sayısının her 3-4 günde bir ikiye katlandığını söz eden Philippe, meyyit ve vaka sayısında Fransa’nın İtalya ve İspanya’yı izlediğine dikkati çekti.

İstanbul Valisi: Evlatların market ve pazar konumlarına alınmaması kararlaştırıldı

İstanbul Valisi: Taksilerin şehirlerarası ulaşımda kullanılamasına müsaade verilmeyecek

İtalya’da can kaybı son 24 saatte 889 artarak 10 bin 23’e yükseldi

Memlekette 5 hafta evvel görülen Kovid-19 salgınına ait günlük datalar, başkentteki Sivil Savunma Umumi Müdüriyetinde, Umum Yönetici Angelo Borrelli tarafından paylaşıldı.

Borrelli, memlekette mevcut koronavirüs vaka sayısının 70 bin 65’e ulaştığını, bu sayıya ölenler ve iyileşenler dahil edildiğinde Kovid-19 bulaşanların yekununun ise 92 bin 472’ye çıktığını duyurdu.

Angelo Borrelli, dün 10 bin 950 olarak açıklanan güzelleşenlerin sayısının bugün 1434 artışla 12 bin 384’e ulaştığını kaydetti.

Borrelli, meyyit sayısının son 24 saatte 889 kişi artarak 10 bin 23’e yükseldiğini belirtti. İtalya’da bugünkü meyyit sayısı, dün kaydedilen ve yerküre umumunda de en yüksek sayı olan 969’un akabinde bir günde kayıtlara geçen en yüksek 2’nci meyyit sayısı oldu.

Yerküreden öne çıkan kimi gelişmeler

 • Global vaka sayısı 600 bin oldu. Johns Hopkins Üniversitesi’nin son datalarına nazaran Avrupa’daki meyyit sayısı da 20 bini aştı.
 • İngiltere’de 260 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle, yekun meyyit sayısı 1.019 oldu.
 • İspanya’daki ölümlere son 24 saatte 832 kişi daha eklendi ve yekun sayı 5.690 meyyit. Fakat virüsü kapıp güzelleşenlerin sayısı da artıyor. 72.000 vakadan 12.285’i düzgünleşti.
 • Virüsün birinci ortaya çıktığı Çin’in Vuhan kenti, iki aylık tecritin akabinde kısmen açıldı.
 • Güney Kore, güzelleşenlerin sayısının enfekte olanlardan daha çokça olduğunu açıkladı.
 • ABD süratli test kitlerini onayladı. Bu kitlerle koronavirüs beş dakika içinde tespit edilebilecek. .
 • ABD donanmasına ilişkin hastane gemisi USNS Comfort, Virginia’dan demir aldı ve New York’a sahih yola çıktı.
 • Hindistan hükümeti milyonlarca kişinin yiyeceksiz kalmasına yol açan tecrit kararını savundu. Memleketteki 1,3 milyar şahsa tecrit öncesi yalnızca dört saatlik mühlet verilmişti.

Türkiye’de 16 kişi daha hayatını kaybetti, can kaybı 108’e çıktı

Sıhhat Bakanlığı tarafından oluşturulan internet sitesinde nokta alan donelere nazaran Türkiye’de bugün koronavirüs nedeniyle 16 kişi daha öldü ve hayatını kaybedenlerin sayısı 108’e yükseldi.

Yekun vaka sayısı ise 7.402 oldu.

Rusya koronavirüs nedeniyle hadleri kapatıyor

Rusya Pazartesi’den itibaren tüm hudutlarını kapatacağını açıkladı.

Koronavirüse karşı alınan tedbirler kapsamında atılan bu adıma tüm demiryolu, karayolu, yaya ve nehir geçişleri dahil edildi.

Son 24 saatte Rusya’daki vaka sayısı 228 arttı ve 1.264’e ulaştı.

Interfax ajansı Rusya’da meyyit sayısının beş olduğunu ve bunlardan dördünün başşehir Moskova’da bulunduğunu aktarıyor.

Yozgat’ta bir köy karantinaya alındı

Yozgat Valiliği, Çekerek kazasına bağlı Yukarıkarahacılı Köyü’nün koronavirüs önlemleri kapsamında karantinaya alındığını duyurdu. Köy, giriş- çıkışlara kapatıldı.

Van’da iki mahalle ve iki mezra karantinaya alındı

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Yönetici Vekili Mehmet Emin Bilmez, “Başkale kazasına bağlı Esenyamaç, Çaldıran kazasına bağlı Han Mahallesi ile Çatak’ın Alacayer Mahallesi’ne bağlı Tellikaya ve Çemik mezraları karantinaya alındı.” dedi.

Hayatını kaybedenlerin sayısı ABD’de 1711’e, İngiltere’de 1019’a yükseldi

ABD’de yeni tip koronavirüsten ötürü hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 410 artarak 1711’e yükseldi.

İngiltere’de ise bu sayı 260 artarak 1019’a ulaştı.

İspanyol Prenses Maria Teresa yerkürede Covid-19’a yenik düşen birinci kraliyet ailesi mensubu oldu

Covid-19 salgınının yerkürede en ziyade can aldığı devletlerden İspanya’da kraliyet ailesinden de bed haber geldi. Koronavirüs testi olumlu çıkan 86 yaşındaki Prenses Maria Teresa’nın illete cuma günü yenik düştüğü açıklandı.

Pegasus’un yurtiçi uçuşları 30 Nisan’a kadar iptal

Pegasus Hava Yolları, koronavirüs için alınan ek önlemler doğrultusunda Sivil Havacılık Umumî Müdürlüğü’nün talimatı ile bugünden itibaren 30 Nisan’a kadar olan tüm yurt içi seferlerinin iptal edildiğini duyurdu.

Havayolu şirketinin, Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Koronavirüsü için alınan ek önlemler doğrultusunda Sivil Havacılık Umumî Müdürlüğü’nün talimatı ile 28.03.2020 tarihinden 30.04.2020 tarihine kadar olan tüm yurt içi seferlerimiz iptal edilmiştir.” denildi.

Sabiha Gökçen’den uçuşlar durduruluyor

Sabiha Gökçen Havalimanı Güvenlik Komitesi, koronavirüs salgınıyla savaş kapsamında aldığı karar gereğiyle 28.03.2020 saat 20:00 itibariyle, uçuşları muvakkat bir vade için durdurma kararı aldı.

Havalimanı İşletmesi (İSG) yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:

“Değerli Misafirlerimiz, Corona virüsünün tesirlerinin azaltılması ve yayılmasının önlenmesi ile ilgili olarak memleketimizde alınan önlemler doğrultusunda Türkiye hava meydanı 27 Mart gecesinden itibaren yurtdışı uçuşlara büsbütün kapatılmıştır. Yeniden birebir önlemler doğrultusunda şehirlerarası seyahat esasları da tekrar düzenlenmiş ve buna nazaran sonlu sayıda gerçekleşecek yurtiçi uçuşlarda yalnızca THY yetkili kılınmıştır. Tüm bu kararlar doğrultusunda terminalimizden gerçekleşmekte olan yurt içi ve yut dışı tüm uçuşlar, Sabiha Gökçen Havalimanı Güvenlik Encümeni kararı ile 28.03.2020 saat 20:00 itibariyle, muvakkat bir vade için durdurulmuştur. Daha evvelden planlanmış olan uçuşlarınızın durumunu ve detayları ilgili havayolları ile temasa geçerek öğrenebilirsiniz.”

İstanbul Valisi: “Saat 17:00’dan itibaren otobüsle kent dışına çıkışlar durduruldu”

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul’daki içtimalar sonrası Twitter hesabı üzerinden açıklama yaptı. Vali Yerlikaya, “Bugün 17.00 itibariyle otobüsle kent dışına çıkışlar durdurulmuştur. Lakin; Tedavi için hekim kararıyla sevk edilen, 1. nokta yakını vefat eden/ağır hastası olan, son 15 günde gelip, kalacak bölgesi olmayan vatandaşlarımız, Kaymakamlık müsaadesi ile seyahat edebilecektir” sözlerini kullandı.

KKTC’de birinci mevt gerçekleşti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ilk kere bir hasta hayatını kaybetti.

Sıhhat Bakanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamada, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde Kovid-19 tedavisi gören 67 yaşındaki Alman erkek turistin hayatını yitirdiği belirtildi.

İspanya’da hayatını kaybedenlerin sayısı 5 bin 690 oldu

İspanya’da Kovid-19 salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı bir günde 832 kişi arttı. Bu artışla devlette ölen sayısı 5 bin 690’a çıktı.

İran’da 24 saatte 139 can kaybı

İran’da son 24 saatte yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 139 artarak, 2 bin 517’ye yükseldi.

372 kişi hakkında soruşturma başlatıldı, üç kişi tutuklandı

Cumhuriyet Başsavcılıklarınca, son iki haftada devlet umumunda yeni tip koronavirüs önlemleri kapsamında “manipülatif haber ve paylaşım, 65 yaş üstü vatandaşları rencide edici davranış, karantina önlemlerine karşıt davranma, stokçuluk, düzmece yahut kaçak dezenfektan ile kaçak maske” münasebetleriyle 372 kişi hakkında soruşturma başlatıldı.

Soruşturmalar kapsamında süreç yapılan şahıslardan 3’ü tutuklandı, 3’ü hakkında iddianame düzenlendi, 21’i hakkında isimli denetime hükmedildi.

Ankara’da öğrenci haneleri ve işyerlerine Nisanda faturalandırma yok

Ankara’da öğrenci haneleri ve işyerlerine nisanda faturalandırma yapılmayacak.  Tüm konut aboneleri için de yeniden nisan ayında, şubat ayı faturalarının yüzde 80’i nispetinde süreksiz faturalandırma yapılacak.

Cezaevi önlemleri iki hafta uzatıldı

Adalet Bakanlığı, koronavirüsle uğraş kapsamında daha evvel cezaevlerinde alınan önlemlerin mühletini iki hafta uzattı. Bu kapsamda cezaevlerindeki tüm görüşler, cezaevleri arası nakiller, aile görüşme odalarının tasarrufu iki hafta daha ertelendi.

Başkaca Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, stajyer avukatların daha evvel 30 Mart olarak belirlenmiş idari izinlerininin 30 Nisan’a kadar uzatıldığını açıkladı.

THY iç hat uçuşlarını 14 büyükşehirle sonlandırıyor

THY Kovid-19 tedbirleri kapsamında yurt içi uçuşlarını bu gece yarısından itibaren 14 büyükşehirle sonlandırıyor. THY Umum Yöneticisi Bilal Ekşi, uçuş yapılacak kentleri Twitter hesabından açıkladı.

“Pandemi kurulları” çalışmaya başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 30 büyükşehirde valiler başkanlığında oluşturulacağını açıkladığı “pandemi kurulları” çalışmaya başladı. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Twitter hesabından “İl Yönetim Şurası içtimasındayız. Koronavirüs salgınıyla savaş için İstanbul’da yapılması gereken çalışmaları değerlendiriyoruz” açıklamasıyla içtimadan fotoğraf paylaştı.

Içtimaya İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’nun da katıldığı, başkaca tüm iştirakçilerin maske taktığı gözlemlendi.

Salgında tablo ağırlaşıyor

Yerküre umumunda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısının 600 bini geçtiği bildirildi.

Benzer Yazılar
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in sosyal ...
Genel
4 ay önce
Koronavirüs salgını ile ilgili bugün Türkiye ...
Genel
6 ay önce
 İstanbul’un Avrupa yakasındaki bir kamu hastanesinde geçen ...
Genel
6 ay önce