Koronavirüs Salgınında 24 Saat | ABD’deki Vaka Sayısı 100 Bini Geçti

3 ay önce Genel
Bu yazıyı 10 dakikada okuyabilirsiniz
Sosyal Medyada Paylaş !

Salgının yeni merkez üssü olarak nitelenen ABD'de vaka sayısı 100 bini aştı. Avrupa'da en çokça vakanın görüldüğü İtalya'da bir günde 969 can kaybı bildirildi. KKTC'de 15 kesimde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Türkiye'de ise Cumhurbaşkanı Erdoğan virüsle savaş için yeni önlem paketi açıkladı.

27 Mart'ta Türkiye ve yerküreden öne çıkan gelişmeleri derledik…

Yerküre umumunda vaka sayısı 588 bin 960, can kaybı ise 26 bin 928

Vaka sayısı 588 bin 960’ı bulurken, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 26 bin 928 oldu. 132 bin 440 kişi ise tedavi edildi.

Sıhhat Bakanı, Türkiye'deki günlük koronavirüs tablosunun takip edilebileceği siteyi paylaştı

ABD'de vaka sayısı 100 bini aştı

ABD'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında vaka sayısı 100 bini aşarken, meyyit sayısı ise bin 536'ya çıktı.

Dün Çin ve İtalya’yı artta bırakarak yerkürede salgının en çokça yayıldığı devlet haline gelen ABD, bugün de vaka sayısında 100 bini geçti.

Kovid-19 görülen memleket ve kesimlerdeki yeni vakalara ait dataların derlendiği “Worldometer” internet sitesindeki haberlere nazaran, memlekette virüsün bulaştığı kişi sayısı dün 69 bin 197 iken, bugün 30 bin 840 artarak 100 bin 37'ye, bin 46 olan meyyit sayısı da 490 artarak bin 536'ya ulaştı.

Yerküre umumunda salgının yayıldığı devletler listesinde ABD’yi, 86 bin 498 vakayla İtalya ve 81 bin 340 vakayla Çin izliyor.

En çokça can kaybı New York'ta

ABD'deki eyaletlere bakıldığında ise 44 bin 810 vakayla New York açık ara başı çekerken, onu 8 bin 825 ile komşusu New Jersey, 4 bin 459 ile de California takip ediyor.

Vaka sayısı bakımından New York eyaleti tek başına, İtalya, Çin, İspanya ve Almanya dışında yerküredeki bütün memleketlerin önünde bulunuyor. 

Memlekette “en ziyade can kaybı” yaşanan birinci 3 eyaletin ise 519 ile New York, 147 ile Washington ve 119 ile Louisiana olduğu görüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan koronavirüs ile uğraşta yeni önlemleri açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Bilim Kurulu’nın tavsiyeleri doğrultusunda alınan yeni önlem paketini açıkladı:

  • Şehirlerarası seyahatler bundan sonra Valilik müsaadesine bağlı

  • Kamuda olduğu üzere kişisel bölümde de minimum çalışanla esnek çalışma

  • Toplu ulaşımda seyrek oturma nizamı

  • Piknik sahaları ve ören konumları hafta sonu örtülü olacak hafta için toplu olarak bir arada bulunulmayacak

  • Erler 14 gün karantina pratiği ile celp ve terhis tatbikine tabi tutulacak

  • Yurt dışı uçuşları büsbütün yasaklandı

  • Kentlerde pandemi heyetleri kararlar alacak

Bu önlemlerin başta İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli olmak üzere 30 büyük kentte titizlikle uygulanması kararı alındı.

Detaylar için

Hafta sonları piknik, spor, yürüyüş ve balık tutmak yasaklandı

NTV canlı yayınında konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, salgın nedeniyle Türkiye'de hayatın yüzde 80 nispetinde durduğunu, 12 belde ve köyün de şu ana kadar karantinaya alındığını söyledi.

Zarurî haller dışında şehirlerarası otobüs yolcuğunun da kısıtlanacağını açıklayan Soylu, Türkiye’de piknik meydanları, ormanlar ve sahil kenarlarında yürümenin ve koşmanın yasaklanacağını açıkladı.

Detaylar için

İtalya'da can kaybı 969 artarak 9 bin 134'e çıktı

İtalya'da koronavirüs vaka sayısı 86 bin 498'e, meyyit sayısı ise 969 artarak 9 bin 134'e yükseldi.

Devlette 5 hafta evvel başlayan Kovid-19 salgınına ait başkentteki Sivil Savunma Umum Müdüriyetinde her akşam düzenlenen basın içtimasında günlük doneleri, Acil Tedarik Komiseri Domenico Arcuri açıkladı. 

Görünmez bir düşmana karşı uğraş ettiklerini belirten Arcuri, memlekette mevcut koronavirüs vaka sayısının 66 bin 414'e ulaştığını, bu sayıya ölenler ve iyileşenler dahil edildiğinde Kovid-19 bulaşanların yekun sayısının ise 86 bin 498'e çıktığını duyurdu.

Arcuri, dün 10 bin 361 olarak açıklanan güzelleşenlerin sayısının bugün 589’luk artışla 10 bin 950 olduğunu kaydetti. 

Domenico Arcuri, meyyit sayısının son 24 saatte 969 kişi daha artarak, 9 bin 134'e yükseldiğini belirtti. Arcuri’nin açıkladığı meyyit sayısı, 5 haftadır koronavirüs acil durumundaki memlekette en yüksek günlük meyyit sayısı oldu. 

Komiser Arcuri, bugün 136 yeni ağır bakım ünitesi sağladıklarını açıklayarak, halktan kurallara uymaya devam etmelerini istedi.

Koronavirüs Bilim Konseyi 17:30'da toplandı

Içtima sonrasında saat 19:15’te Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca açıklama yapacak.

KKTC’de 15 yerleşim konumunda sokağa çıkma yasağı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) Dipkarpaz nahiyesinde bir servis şoföründe koronavirüs pozitif çıkması ile çok sayıda vaka tespiti üzerine yerleşim mekanlarında 7 gün boyunca tam sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

KKTC Başbakan Ersin Tatar sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bakanlar Heyetimiz, COVID19’a karşı savaş kapsamında yürütülen çalışmaların daha dinamik yürütülmesi için, bugün saat 14.00’ten başlamak üzere aşağıda belirtilen yerleşim konumlarında 7 gün boyunca kısmi sokağa çıkma yasağı kararını, tam sokağa çıkma yasağı seviyesine yükseltmiştir. Sokağa çıkma yasağı uygulanacak yerleşim alanları, Ziyamet, Balalan, Esenköy, Yeşilköy, Gelincik, Boltaşlı, Derince, Taşlıca, Avtepe, Adaçay, Yenierenköy, Sipahi, Kuruova, Kaleburnu, Dipkarpaz'dır” dedi.

Rize'de bir belde ve dört köy karantina altına alındı

Rize'nin Kendirli Beldesi ile Yeni Selimiye, Beştepe, Esentepe ve Maltepe köyleri koronavirüs salgınının önüne geçebilmek için Sağlık Bakanlığının tavsiyesi üzerine karantina altına alındı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın koronavirüs testi müspet çıktı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın koronavirüs testinin olumlu çıktığı bildirildi.

Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada, Johnson'ın 'hafif belirtiler' gösterdiği ve kendisini karantinaya aldığı, koronavirüs salgınına karşı savaşta hükümete başkanlık etmeye devam edeceği belirtildi.

İspanya'da meyyit sayısı 4 bin 858'e çıktı

İspanya'da Kovid-19 salgınından hayatını kaybedenlerin sayısı düne nazaran 769 artarak 4 bin 858'e çıktı.

İran'da hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 378'e yükseldi

İran'da son 24 saatte yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 144 kişi artarak, 2 bin 378'e yükseldi.

Yurt dışında 50 Türk koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Dışişleri Bakanlığı Covid-19 Uyum ve Destek Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşma sonrası, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yurt dışında hayatını kaybeden Türk vatandaşlarıyla ilgili soru üzerine Kıran, “Maalesef sayı artıyor. Bugün itibarıyla bize intikal eden haberlere nazaran 8 farklı memlekette 50 vatandaşımızı virüs sebebiyle kaybetmiş bulunuyoruz. Keza yerkürenin farklı devletlerinde sonuçları olumlu çıkan vatandaşımız var. 151 vatandaşımızın test sonucu müspet çıktı. Onların durumlarını da yakından takip ediyoruz.” diye konuştu.

KPSS testleri Eylül'de yapılacak

ÖSYM Lideri Halis Aygün, Kamu Işçisi Seçme Testi (KPSS) tarihlerini açıkladı.

Aygün, “Sınav tarihleri gözden geçirildi ve tekrar düzenlendi. YKS, MEB'in önereceği müfredat ve kazanımlara nazaran olacak” dedi.

KPSS Alan Malumatı Testi 12-13 Eylül'de, Umum Yetenek-Genel Kültür-Eğitim Bilimleri oturumları 6 Eylül'de yapılacak.

Macaristan’da iki haftalık kısmi sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Macaristan hükümeti, Cumartesi gününden itibaren iki hafta sürecek sokağa çıkma kısıtlamalarına gidileceğini açıkladı. Başbakan Viktor Orban, kısıtlamalar çerçevesinde yalnızca alışveriş ve bedensel aktivitelere müsaade verileceğini, yakın temasa ise müsamaha gösterilmeyeceğini belirtti. Orban, kuralları ihlal edenler hakkında yasal süreç yapılacağını laflarına ekledi. Devlette şu anda 300 insanda virüs tespit edildi, 10 kişi de koronavirüs nedeniyle hayatını yitirdi.

İstanbul Valisi Yerlikaya: “65 yaş ve üstü 50 bin vatandaşımıza 6 hafta azık yardımı yapacağız”

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya koronavirüs tedbirleriyle ilgili yaptığı açıklamada, Pazartesi'den itibaren 65 yaş ve üstü 50 bin insana besin yardımı yapacaklarını söyledi.

65 yaş üstü vatandaşlar çin 'Vefa çevre destek grupları' kurduklarını belirten Yerlikaya şöyle devam etti:

“İstanbul Vefa Hizmetleri kapsamında 65 yaş ve üstü, maddi durumu güzel olmayan yaklaşık 50 bin vatandaşımıza 6 hafta boyunca azık kolisi ulaştıracağız. 300 bin besin kolisi hazırladık, Pazartesi gününden itibaren muhtaçlık sahibi vatandaşlarımıza ulaştıracağız. Koliler 'Getir' isimli mobil pratik tarafından vatandaşlarımıza meskenlerinde teslim edilecek.”

Vali Yerlikaya Getir firmasının bu hizmeti fiyatsız mekanına getireceğini açıkladı.

Güney Afrika'da birinci mevt vakaları görüldü

Tüm yerküreyi tesiri altına alan koronavirüs pandemisi Afrika'da da ölümlere yol açıyor. Yeni cins koronavirüsünün neden olduğu Covid-19 illeti sebebiyle Güney Afrika Cumhuriyeti'nde iki kişi hayatını kaybetti. Güney Afrika Sıhhat Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, virüs bulaşan insan sayısının Cuma günü itibarıyla bini geçtiği belirtildi. Perşembe günü ise 927 kişinin enfekte olduğu duyurulmuştu.

Cumhurbaşkanlığı koronavirüsle ilgili son donelerin mahal aldığı haberlendirme sitesi açtı

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, koronavirüsle ilgili son olguların nokta aldığı haberlendirme sitesi açtı.

Sitede Türkiye ve yerküredeki son doneler güncellenerek açıklanıyor. Sitede tanı, iyileşenler ve mevt nispeti yan alıyor.

ABD Yöneticisi Trump, Çin Devlet Lideri Şi Jinping'le telefonda görüştü: “Birlikte, yakından çalışıyoruz”

Koronavirüs vaka sayısının Çin'i geçtiği ABD'nin Lideri Donald Trump, Çin Devlet yöneticisi Şi Jinping'le telefonda görüştüklerini ve birlikte, sıkı bir çalışma içinde olduklarını açıkladı.

Trump, Twitter'dan yaptığı açıklamada “Çin Devlet Lideri Şi ile çok güzel bir görüşmeyi tamamladım. Yerküremizin büyük kısmını tahrip eden KoronaVirüs'ü detaylı biçimde konuştuk. Çin birçok şey yaşadı ve virüse dair güçlü bir anlayış kazandı. Birlikte, yakın bir çalışma içindeyiz. Değer duyuyorum!” yazdı.

THY, New York seferlerini durdurdu

ABD'nin New York kentinde koronavirüs vakalarının artmasının akabinde Türk Hava Yolları (THY) kente uçuşları 17 Nisan tarihine kadar iptal ettiğini duyurdu. THY, ABD'nin Chicago ve Washington kentlerine düzenlediği seferlerine ise devam edecek.

Dün neler yaşanmıştı?

Benzer Yazılar
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in sosyal ...
Genel
3 hafta önce
Koronavirüs salgını ile ilgili bugün Türkiye ...
Genel
3 ay önce
 İstanbul’un Avrupa yakasındaki bir kamu hastanesinde geçen ...
Genel
3 ay önce