Koronavirüs Canlı Blog | Yurt Dışında 50 Türk Hayatını Kaybetti

2 ay önce Genel
Bu yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz
Sosyal Medyada Paylaş !

Vaka sayısının 85 bini aştığı ABD, koronavirüs salgınının yeni merkez üssü oldu. Güney Afrika'da da virüsten birinci vefat vakaları görüldü.

Memleketimizdeki ve yerküredeki gelişmeleri canlı anlatım sayfamızdan takip edebilirsiniz…

Yurt dışında 50 Türk koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Dışişleri Bakanlığı Covid-19 Uyum ve Destek Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşma sonrası, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yurt dışında hayatını kaybeden Türk vatandaşlarıyla ilgili soru üzerine Kıran, “Maalesef sayı artıyor. Bugün itibarıyla bize intikal eden haberlere nazaran 8 farklı memlekette 50 vatandaşımızı virüs sebebiyle kaybetmiş bulunuyoruz. Keza yerkürenin farklı devletlerinde sonuçları olumlu çıkan vatandaşımız var. 151 vatandaşımızın test sonucu olumlu çıktı. Onların durumlarını da yakından takip ediyoruz.” diye konuştu.

KPSS testleri Eylül'de yapılacak

ÖSYM Yöneticisi Halis Aygün, Kamu Işçisi Seçme Testi (KPSS) tarihlerini açıkladı.

Aygün, “Sınav tarihleri gözden geçirildi ve yine düzenlendi. YKS, MEB'in önereceği müfredat ve kazanımlara nazaran olacak” dedi.

KPSS Alan Malumatı Testi 12-13 Eylül'de, Umum Yetenek-Genel Kültür-Eğitim Bilimleri oturumları 6 Eylül'de yapılacak.

Macaristan’da iki haftalık kısmi sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Macaristan hükümeti, Cumartesi gününden itibaren iki hafta sürecek sokağa çıkma kısıtlamalarına gidileceğini açıkladı. Başbakan Viktor Orban, kısıtlamalar çerçevesinde yalnızca alışveriş ve bedensel aktivitelere müsaade verileceğini, yakın temasa ise müsamaha gösterilmeyeceğini belirtti. Orban, kuralları ihlal edenler hakkında yasal süreç yapılacağını laflarına ekledi. Memlekette şu anda 300 şahısta virüs tespit edildi, 10 kişi de koronavirüs nedeniyle ömrünü yitirdi.

İstanbul Valisi Yerlikaya: “65 yaş ve üstü 50 bin vatandaşımıza 6 hafta azık yardımı yapacağız”

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya koronavirüs tedbirleriyle ilgili yaptığı açıklamada, Pazartesi'den itibaren 65 yaş ve üstü 50 bin insana besin yardımı yapacaklarını söyledi.

65 yaş üstü vatandaşlar çin 'Vefa toplumsal destek grupları' kurduklarını belirten Yerlikaya şöyle devam etti:

“İstanbul Vefa Hizmetleri kapsamında 65 yaş ve üstü, maddi durumu düzgün olmayan yaklaşık 50 bin vatandaşımıza 6 hafta boyunca azık kolisi ulaştıracağız. 300 bin azık kolisi hazırladık, Pazartesi gününden itibaren gereksinim sahibi vatandaşlarımıza ulaştıracağız. Koliler 'Getir' isimli mobil tatbik tarafından vatandaşlarımıza meskenlerinde teslim edilecek.”

Vali Yerlikaya Getir firmasının bu hizmeti fiyatsız yanına getireceğini açıkladı.

Güney Afrika'da birinci mevt vakaları görüldü

Tüm yerküreyi tesiri altına alan koronavirüs pandemisi Afrika'da da ölümlere yol açıyor. Yeni çeşit koronavirüsünün neden olduğu Covid-19 illeti sebebiyle Güney Afrika Cumhuriyeti'nde iki kişi hayatını kaybetti. Güney Afrika Sıhhat Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, virüs bulaşan insan sayısının Cuma günü itibarıyla bini geçtiği belirtildi. Perşembe günü ise 927 kişinin enfekte olduğu duyurulmuştu.

Cumhurbaşkanlığı koronavirüsle ilgili son donelerin yan aldığı haberlendirme sitesi açtı

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, koronavirüsle ilgili son olguların yan aldığı haberlendirme sitesi açtı.

Sitede Türkiye ve yerküredeki son olgular güncellenerek açıklanıyor. Sitede tanı, iyileşenler ve vefat orantısı bölge alıyor.

ABD Lideri Trump, Çin Devlet Lideri Şi Jinping'le telefonda görüştü: “Birlikte, yakından çalışıyoruz”

Koronavirüs vaka sayısının Çin'i geçtiği ABD'nin Lideri Donald Trump, Çin Devlet lideri Şi Jinping'le telefonda görüştüklerini ve birlikte, sıkı bir çalışma içinde olduklarını açıkladı.

Trump, Twitter'dan yaptığı açıklamada “Çin Devlet Lideri Şi ile çok âlâ bir görüşmeyi tamamladım. Yerküremizin büyük kısmını tahrip eden KoronaVirüs'ü detaylı biçimde konuştuk. Çin birçok şey yaşadı ve virüse dair güçlü bir anlayış kazandı. Birlikte, yakın bir çalışma içindeyiz. Hürmet duyuyorum!” yazdı.

THY, New York seferlerini durdurdu

ABD'nin New York kentinde koronavirüs vakalarının artmasının akabinde Türk Hava Yolları (THY) kente uçuşları 17 Nisan tarihine kadar iptal ettiğini duyurdu. THY, ABD'nin Chicago ve Washington kentlerine düzenlediği seferlerine ise devam edecek.

Dün neler yaşanmıştı?

Benzer Yazılar
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in sosyal ...
Genel
2 hafta önce
Koronavirüs salgını ile ilgili bugün Türkiye ...
Genel
2 ay önce
 İstanbul’un Avrupa yakasındaki bir kamu hastanesinde geçen ...
Genel
2 ay önce