Koronavirüs Canlı Blog | Son 24 Saatte ABD’de 410, İngiltere’de 260 Can Kaybı

3 ay önce Genel
Bu yazıyı 5 dakikada okuyabilirsiniz
Sosyal Medyada Paylaş !

Tüm yerküreyi tesiri altına alan Kovid-19 salgınında vaka sayısı 600 bini geçti. 

Türkiye ve yerkürede yaşanan gelişmeleri canlı olarak aktarıyoruz…

Yozgat'ta bir köy karantinaya alındı

Yozgat Valiliği, Çekerek kazasına bağlı Yukarıkarahacılı Köyü'nün koronavirüs önlemleri kapsamında karantinaya alındığını duyurdu. Köy, giriş- çıkışlara kapatıldı.

Hayatını kaybedenlerin sayısı ABD'de 1711'e, İngiltere'de 1019'a yükseldi

ABD'de yeni tip koronavirüsten ötürü hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 410 artarak 1711'e yükseldi.

İngiltere'de ise bu sayı 260 artarak 1019'a ulaştı.

Pegasus'un yurtiçi uçuşları 30 Nisan'a kadar iptal

Pegasus Hava Yolları, koronavirüs için alınan ek önlemler doğrultusunda Sivil Havacılık Umum Müdürlüğü'nün talimatı ile bugünden itibaren 30 Nisan'a kadar olan tüm yurt içi seferlerinin iptal edildiğini duyurdu.

Havayolu şirketinin, Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Koronavirüsü için alınan ek önlemler doğrultusunda Sivil Havacılık Umumî Müdürlüğü'nün talimatı ile 28.03.2020 tarihinden 30.04.2020 tarihine kadar olan tüm yurt içi seferlerimiz iptal edilmiştir.” denildi.

Sabiha Gökçen'den uçuşlar durduruluyor

Sabiha Gökçen Havalimanı Güvenlik Komitesi, koronavirüs salgınıyla savaş kapsamında aldığı karar gereğiyle 28.03.2020 saat 20:00 itibariyle, uçuşları süreksiz bir vade için durdurma kararı aldı.

Havalimanı İşletmesi (İSG) yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:

“Değerli Misafirlerimiz, Corona virüsünün tesirlerinin azaltılması ve yayılmasının önlenmesi ile ilgili olarak memleketimizde alınan önlemler doğrultusunda Türkiye hava meydanı 27 Mart gecesinden itibaren yurtdışı uçuşlara külliyen kapatılmıştır. Tekrar tıpkı önlemler doğrultusunda şehirlerarası seyahat esasları da yine düzenlenmiş ve buna nazaran hudutlu sayıda gerçekleşecek yurtiçi uçuşlarda yalnızca THY yetkili kılınmıştır. Tüm bu kararlar doğrultusunda terminalimizden gerçekleşmekte olan yurt içi ve yut dışı tüm uçuşlar, Sabiha Gökçen Havalimanı Güvenlik Komitesi kararı ile 28.03.2020 saat 20:00 itibariyle, süreksiz bir mühlet için durdurulmuştur. Daha evvelden planlanmış olan uçuşlarınızın durumunu ve detayları ilgili havayolları ile temasa geçerek öğrenebilirsiniz.”

İstanbul Valisi: “Saat 17:00'dan itibaren otobüsle kent dışına çıkışlar durduruldu”

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul'daki içtimalar sonrası Twitter hesabı üzerinden açıklama yaptı. Vali Yerlikaya, “Bugün 17.00 itibariyle otobüsle kent dışına çıkışlar durdurulmuştur. Ama; Tedavi için hekim kararıyla sevk edilen, bir numara aşama yakını vefat eden/ağır hastası olan, son 15 günde gelip, kalacak tarafı olmayan vatandaşlarımız, Kaymakamlık müsaadesi ile seyahat edebilecektir” sözlerini kullandı.

KKTC'de birinci mevt gerçekleşti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ilk kere bir hasta hayatını kaybetti.

Sıhhat Bakanlığı Basın Bürosu'ndan yapılan yazılı açıklamada, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi'nde Kovid-19 tedavisi gören 67 yaşındaki Alman erkek turistin hayatını yitirdiği belirtildi.

İspanya'da hayatını kaybedenlerin sayısı 5 bin 690 oldu

İspanya'da Kovid-19 salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı bir günde 832 kişi arttı. Bu artışla memlekette ölen sayısı 5 bin 690'a çıktı.

İran'da 24 saatte 139 can kaybı

İran'da son 24 saatte yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 139 artarak, 2 bin 517'ye yükseldi.

372 kişi hakkında soruşturma başlatıldı, üç kişi tutuklandı

Cumhuriyet Başsavcılıklarınca, son iki haftada memleket umumunda yeni tip koronavirüs önlemleri kapsamında “manipülatif haber ve paylaşım, 65 yaş üstü vatandaşları rencide edici davranış, karantina önlemlerine ters davranma, stokçuluk, uydurma yahut kaçak dezenfektan ile kaçak maske” münasebetleriyle 372 kişi hakkında soruşturma başlatıldı.

Soruşturmalar kapsamında süreç yapılan kimselerden 3'ü tutuklandı, 3'ü hakkında iddianame düzenlendi, 21'i hakkında isimli denetime hükmedildi.

Ankara'da öğrenci haneleri ve işyerlerine Nisanda faturalandırma yok

Ankara'da öğrenci meskenleri ve işyerlerine nisanda faturalandırma yapılmayacak.  Tüm konut aboneleri için de yeniden nisan ayında, şubat ayı faturalarının yüzde 80'i orantısında muvakkat faturalandırma yapılacak.

Cezaevi önlemleri iki hafta uzatıldı

Adalet Bakanlığı, koronavirüsle uğraş kapsamında daha evvel cezaevlerinde alınan önlemlerin mühletini iki hafta uzattı. Bu kapsamda cezaevlerindeki tüm görüşler, cezaevleri arası nakiller, aile görüşme odalarının tasarrufu iki hafta daha ertelendi. 

Başkaca Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, stajyer avukatların daha evvel 30 Mart olarak belirlenmiş idari izinlerininin 30 Nisan’a kadar uzatıldığını açıkladı.

THY iç hat uçuşlarını 14 büyükşehirle sonlandırıyor

THY Kovid-19 tedbirleri kapsamında yurt içi uçuşlarını bu gece yarısından itibaren 14 büyükşehirle sonlandırıyor. THY Umumi Yöneticisi Bilal Ekşi, uçuş yapılacak kentleri Twitter hesabından açıkladı.

“Pandemi kurulları” çalışmaya başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 30 büyükşehirde valiler başkanlığında oluşturulacağını açıkladığı “pandemi kurulları” çalışmaya başladı. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Twitter hesabından “İl Yönetim Konseyi içtimasındayız. Koronavirüs salgınıyla savaş için İstanbul'da yapılması gereken çalışmaları değerlendiriyoruz” açıklamasıyla içtimadan fotoğraf paylaştı.

Içtimaya İBB Yöneticisi Ekrem İmamoğlu'nun da katıldığı, başkaca tüm iştirakçilerin maske taktığı gözlemlendi.

Salgında tablo ağırlaşıyor

Yerküre umumunda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısının 600 bini geçtiği bildirildi.

Benzer Yazılar
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in sosyal ...
Genel
4 hafta önce
Koronavirüs salgını ile ilgili bugün Türkiye ...
Genel
3 ay önce
 İstanbul’un Avrupa yakasındaki bir kamu hastanesinde geçen ...
Genel
3 ay önce