Koronavirüs Canlı Blog | İtalya’da Can Kaybı 10 Bini Aştı

6 ay önce Genel
Bu yazıyı 7 dakikada okuyabilirsiniz
Sosyal Medyada Paylaş !

Tüm yerküreyi tesiri altına alan Kovid-19 salgınında vaka sayısı 600 bini geçti. Avrupa'daki meyyit sayısı da 20 bini aştı. Türkiye’de ise son 24 saatte 16 kişi daha hayatını kaybetti. Yekun vaka sayısı 7 bin 402’ye yükseldi.

Türkiye ve yerkürede yaşanan gelişmeleri canlı olarak aktarıyoruz…

İtalya'da can kaybı son 24 saatte 889 artarak 10 bin 23'e yükseldi

Yerküreden öne çıkan birtakım gelişmeler

  • Global vaka sayısı 600 bin oldu. Johns Hopkins Üniversitesi'nin son datalarına nazaran Avrupa'daki meyyit sayısı da 20 bini aştı.

  • İngiltere'de 260 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle, yekun meyyit sayısı 1.019 oldu.

  • İspanya'daki ölümlere son 24 saatte 832 kişi daha eklendi ve yekun sayı 5.690 meyyit. Fakat virüsü kapıp güzelleşenlerin sayısı da artıyor. 72.000 vakadan 12.285'i düzgünleşti.

  • Virüsün birinci ortaya çıktığı Çin'in Vuhan kenti, iki aylık tecritin akabinde kısmen açıldı.

  • Güney Kore, güzelleşenlerin sayısının enfekte olanlardan daha ziyade olduğunu açıkladı.

  • ABD süratli test kitlerini onayladı. Bu kitlerle koronavirüs beş dakika içinde tespit edilebilecek. .

  • ABD donanmasına ilişkin hastane gemisi USNS Comfort, Virginia'dan demir aldı ve New York'a hakikat yola çıktı.

  • Hindistan hükümeti milyonlarca kişinin yiyeceksiz kalmasına yol açan tecrit kararını savundu. Devletteki 1,3 milyar kimseye tecrit öncesi yalnızca dört saatlik müddet verilmişti.

Türkiye'de 16 kişi daha hayatını kaybetti, can kaybı 108'e çıktı

Sıhhat Bakanlığı tarafından oluşturulan internet sitesinde mekan alan datalara nazaran Türkiye'de bugün koronavirüs nedeniyle 16 kişi daha öldü ve hayatını kaybedenlerin sayısı 108'e yükseldi. 

Yekun vaka sayısı ise 7.402 oldu.

Rusya koronavirüs nedeniyle sonları kapatıyor

Rusya Pazartesi’den itibaren tüm sonlarını kapatacağını açıkladı.

Koronavirüse karşı alınan tedbirler kapsamında atılan bu adıma tüm demiryolu, karayolu, yaya ve nehir geçişleri dahil edildi.

Son 24 saatte Rusya’daki vaka sayısı 228 arttı ve 1.264’e ulaştı.

Interfax ajansı Rusya’da meyyit sayısının beş olduğunu ve bunlardan dördünün başşehir Moskova’da bulunduğunu aktarıyor.

Yozgat'ta bir köy karantinaya alındı

Yozgat Valiliği, Çekerek kazasına bağlı Yukarıkarahacılı Köyü'nün koronavirüs önlemleri kapsamında karantinaya alındığını duyurdu. Köy, giriş- çıkışlara kapatıldı.

Hayatını kaybedenlerin sayısı ABD'de 1711'e, İngiltere'de 1019'a yükseldi

ABD'de yeni tip koronavirüsten ötürü hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 410 artarak 1711'e yükseldi.

İngiltere'de ise bu sayı 260 artarak 1019'a ulaştı.

Pegasus'un yurtiçi uçuşları 30 Nisan'a kadar iptal

Pegasus Hava Yolları, koronavirüs için alınan ek önlemler doğrultusunda Sivil Havacılık Umum Müdürlüğü'nün talimatı ile bugünden itibaren 30 Nisan'a kadar olan tüm yurt içi seferlerinin iptal edildiğini duyurdu.

Havayolu şirketinin, Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Koronavirüsü için alınan ek önlemler doğrultusunda Sivil Havacılık Umum Müdürlüğü'nün talimatı ile 28.03.2020 tarihinden 30.04.2020 tarihine kadar olan tüm yurt içi seferlerimiz iptal edilmiştir.” denildi.

Sabiha Gökçen'den uçuşlar durduruluyor

Sabiha Gökçen Havalimanı Güvenlik Komitesi, koronavirüs salgınıyla uğraş kapsamında aldığı karar gereğiyle 28.03.2020 saat 20:00 itibariyle, uçuşları muvakkat bir mühlet için durdurma kararı aldı.

Havalimanı İşletmesi (İSG) yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi:

“Değerli Misafirlerimiz, Corona virüsünün tesirlerinin azaltılması ve yayılmasının önlenmesi ile ilgili olarak devletimizde alınan önlemler doğrultusunda Türkiye hava alanı 27 Mart gecesinden itibaren yurtdışı uçuşlara büsbütün kapatılmıştır. Tekrar tıpkı önlemler doğrultusunda şehirlerarası seyahat esasları da tekrar düzenlenmiş ve buna nazaran hudutlu sayıda gerçekleşecek yurtiçi uçuşlarda yalnızca THY yetkili kılınmıştır. Tüm bu kararlar doğrultusunda terminalimizden gerçekleşmekte olan yurt içi ve yut dışı tüm uçuşlar, Sabiha Gökçen Havalimanı Güvenlik Komitesi kararı ile 28.03.2020 saat 20:00 itibariyle, muvakkat bir vade için durdurulmuştur. Daha evvelden planlanmış olan uçuşlarınızın durumunu ve detayları ilgili havayolları ile temasa geçerek öğrenebilirsiniz.”

İstanbul Valisi: “Saat 17:00'dan itibaren otobüsle kent dışına çıkışlar durduruldu”

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul'daki içtimalar sonrası Twitter hesabı üzerinden açıklama yaptı. Vali Yerlikaya, “Bugün 17.00 itibariyle otobüsle kent dışına çıkışlar durdurulmuştur. Fakat; Tedavi için tabip kararıyla sevk edilen, 1. kademe yakını vefat eden/ağır hastası olan, son 15 günde gelip, kalacak mekanı olmayan vatandaşlarımız, Kaymakamlık müsaadesi ile seyahat edebilecektir” sözlerini kullandı.

KKTC'de birinci vefat gerçekleşti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ilk defa bir hasta hayatını kaybetti.

Sıhhat Bakanlığı Basın Bürosu'ndan yapılan yazılı açıklamada, Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi'nde Kovid-19 tedavisi gören 67 yaşındaki Alman erkek turistin hayatını yitirdiği belirtildi.

İspanya'da hayatını kaybedenlerin sayısı 5 bin 690 oldu

İspanya'da Kovid-19 salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı bir günde 832 kişi arttı. Bu artışla memlekette ölen sayısı 5 bin 690'a çıktı.

İran'da 24 saatte 139 can kaybı

İran'da son 24 saatte yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 139 artarak, 2 bin 517'ye yükseldi.

372 kişi hakkında soruşturma başlatıldı, üç kişi tutuklandı

Cumhuriyet Başsavcılıklarınca, son iki haftada memleket umumunda yeni tip koronavirüs önlemleri kapsamında “manipülatif haber ve paylaşım, 65 yaş üstü vatandaşları rencide edici davranış, karantina önlemlerine karşıt davranma, stokçuluk, uydurma yahut kaçak dezenfektan ile kaçak maske” münasebetleriyle 372 kişi hakkında soruşturma başlatıldı.

Soruşturmalar kapsamında süreç yapılan şahıslardan 3'ü tutuklandı, 3'ü hakkında iddianame düzenlendi, 21'i hakkında isimli denetime hükmedildi.

Ankara'da öğrenci konutları ve işyerlerine Nisanda faturalandırma yok

Ankara'da öğrenci meskenleri ve işyerlerine nisanda faturalandırma yapılmayacak.  Tüm konut aboneleri için de tekrar nisan ayında, şubat ayı faturalarının yüzde 80'i nispetinde süreksiz faturalandırma yapılacak.

Cezaevi önlemleri iki hafta uzatıldı

Adalet Bakanlığı, koronavirüsle uğraş kapsamında daha evvel cezaevlerinde alınan önlemlerin müddetini iki hafta uzattı. Bu kapsamda cezaevlerindeki tüm görüşler, cezaevleri arası nakiller, aile görüşme odalarının tasarrufu iki hafta daha ertelendi. 

Başkaca Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, stajyer avukatların daha evvel 30 Mart olarak belirlenmiş idari izinlerininin 30 Nisan’a kadar uzatıldığını açıkladı.

THY iç hat uçuşlarını 14 büyükşehirle sonlandırıyor

THY Kovid-19 tedbirleri kapsamında yurt içi uçuşlarını bu gece yarısından itibaren 14 büyükşehirle sonlandırıyor. THY Umum Yöneticisi Bilal Ekşi, uçuş yapılacak kentleri Twitter hesabından açıkladı.

“Pandemi kurulları” çalışmaya başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 30 büyükşehirde valiler başkanlığında oluşturulacağını açıkladığı “pandemi kurulları” çalışmaya başladı. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Twitter hesabından “İl Yönetim Heyeti içtimasındayız. Koronavirüs salgınıyla uğraş için İstanbul'da yapılması gereken çalışmaları değerlendiriyoruz” açıklamasıyla içtimadan fotoğraf paylaştı.

Içtimaya İBB Yöneticisi Ekrem İmamoğlu'nun da katıldığı, başkaca tüm iştirakçilerin maske taktığı gözlemlendi.

Salgında tablo ağırlaşıyor

Yerküre umumunda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısının 600 bini geçtiği bildirildi.

Benzer Yazılar
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in sosyal ...
Genel
4 ay önce
Koronavirüs salgını ile ilgili bugün Türkiye ...
Genel
6 ay önce
 İstanbul’un Avrupa yakasındaki bir kamu hastanesinde geçen ...
Genel
6 ay önce