Koronavirüs Canlı Blog | İtalya’da 24 Saatte 969 Can Kaybı

2 ay önce Genel
Bu yazıyı 7 dakikada okuyabilirsiniz
Sosyal Medyada Paylaş !

Vaka sayısının 85 bini aştığı ABD, koronavirüs salgınının yeni merkez üssü oldu. Güney Afrika'da da virüsten birinci mevt vakaları görüldü. İran'da hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 378'e yükseldi. Virüsün hayatı felç ettiği İtalya'da ise bir günde 969 can kaybı bildirildi.

Memleketimizdeki ve yerküredeki gelişmeleri canlı anlatım sayfamızdan takip edebilirsiniz…

İtalya'da can kaybı 969 artarak 9 bin 134'e çıktı

İtalya'da koronavirüs vaka sayısı 86 bin 498'e, meyyit sayısı ise 969 artarak 9 bin 134'e yükseldi.

Soylu: 12 belde ve köy karantinaya alındı

NTV canlı yayınında konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, salgın nedeniyle Türkiye'de hayatın yüzde 80 nispetinde durduğunu, 12 belde ve köyün de şu ana kadar karantinaya alındığını söyledi.

Soylu mecburî haller dışında şehirlerarası otobüs yolcuğunun da kısıtlanacağını açıkladı.

Detaylar için

Koronavirüs Bilim Şurası 17:30'da toplandı

Içtima sonrasında saat 19:15’te Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca açıklama yapacak.

KKTC’de 15 yerleşim tarafında sokağa çıkma yasağı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) Dipkarpaz yerinde bir servis şoföründe koronavirüs pozitif çıkması ile çok sayıda vaka tespiti üzerine yerleşim bölgelerinde 7 gün boyunca tam sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

KKTC Başbakan Ersin Tatar sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bakanlar Heyetimiz, COVID19’a karşı uğraş kapsamında yürütülen çalışmaların daha faal yürütülmesi için, bugün saat 14.00’ten başlamak üzere aşağıda belirtilen yerleşim mekanlarında 7 gün boyunca kısmi sokağa çıkma yasağı kararını, tam sokağa çıkma yasağı seviyesine yükseltmiştir. Sokağa çıkma yasağı uygulanacak yerleşim konumları, Ziyamet, Balalan, Esenköy, Yeşilköy, Gelincik, Boltaşlı, Derince, Taşlıca, Avtepe, Adaçay, Yenierenköy, Sipahi, Kuruova, Kaleburnu, Dipkarpaz'dır” dedi.

Rize'de bir belde ve dört köy karantina altına alındı

Rize'nin Kendirli Beldesi ile Yeni Selimiye, Beştepe, Esentepe ve Maltepe köyleri koronavirüs salgınının önüne geçebilmek için Sağlık Bakanlığının tavsiyesi üzerine karantina altına alındı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın koronavirüs testi olumlu çıktı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın koronavirüs testinin olumlu çıktığı bildirildi.

Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada, Johnson'ın 'hafif belirtiler' gösterdiği ve kendisini karantinaya aldığı, koronavirüs salgınına karşı savaşta hükümete başkanlık etmeye devam edeceği belirtildi.

İspanya'da meyyit sayısı 4 bin 858'e çıktı

İspanya'da Kovid-19 salgınından hayatını kaybedenlerin sayısı düne nazaran 769 artarak 4 bin 858'e çıktı.

İran'da hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 378'e yükseldi

İran'da son 24 saatte yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 144 kişi artarak, 2 bin 378'e yükseldi.

Yurt dışında 50 Türk koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Dışişleri Bakanlığı Covid-19 Uyum ve Destek Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşma sonrası, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yurt dışında hayatını kaybeden Türk vatandaşlarıyla ilgili soru üzerine Kıran, “Maalesef sayı artıyor. Bugün itibarıyla bize intikal eden haberlere nazaran 8 farklı memlekette 50 vatandaşımızı virüs sebebiyle kaybetmiş bulunuyoruz. Keza yerkürenin farklı memleketlerinde sonuçları olumlu çıkan vatandaşımız var. 151 vatandaşımızın test sonucu müspet çıktı. Onların durumlarını da yakından takip ediyoruz.” diye konuştu.

KPSS imtihanları Eylül'de yapılacak

ÖSYM Lideri Halis Aygün, Kamu Işçisi Seçme Imtihanı (KPSS) tarihlerini açıkladı.

Aygün, “Sınav tarihleri gözden geçirildi ve yine düzenlendi. YKS, MEB'in önereceği müfredat ve kazanımlara nazaran olacak” dedi.

KPSS Alan Malumatı Testi 12-13 Eylül'de, Umumi Yetenek-Genel Kültür-Eğitim Bilimleri oturumları 6 Eylül'de yapılacak.

Macaristan’da iki haftalık kısmi sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Macaristan hükümeti, Cumartesi gününden itibaren iki hafta sürecek sokağa çıkma kısıtlamalarına gidileceğini açıkladı. Başbakan Viktor Orban, kısıtlamalar çerçevesinde yalnızca alışveriş ve bedensel aktivitelere müsaade verileceğini, yakın temasa ise müsamaha gösterilmeyeceğini belirtti. Orban, kuralları ihlal edenler hakkında yasal süreç yapılacağını kelamlarına ekledi. Memlekette şu anda 300 şahısta virüs tespit edildi, 10 kişi de koronavirüs nedeniyle hayatını yitirdi.

İstanbul Valisi Yerlikaya: “65 yaş ve üstü 50 bin vatandaşımıza 6 hafta azık yardımı yapacağız”

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya koronavirüs tedbirleriyle ilgili yaptığı açıklamada, Pazartesi'den itibaren 65 yaş ve üstü 50 bin bireye azık yardımı yapacaklarını söyledi.

65 yaş üstü vatandaşlar çin 'Vefa çevre destek grupları' kurduklarını belirten Yerlikaya şöyle devam etti:

“İstanbul Vefa Hizmetleri kapsamında 65 yaş ve üstü, maddi durumu güzel olmayan yaklaşık 50 bin vatandaşımıza 6 hafta boyunca azık kolisi ulaştıracağız. 300 bin besin kolisi hazırladık, Pazartesi gününden itibaren gereksinim sahibi vatandaşlarımıza ulaştıracağız. Koliler 'Getir' isimli mobil tatbik tarafından vatandaşlarımıza konutlarında teslim edilecek.”

Vali Yerlikaya Getir firmasının bu hizmeti fiyatsız bölgesine getireceğini açıkladı.

Güney Afrika'da birinci vefat vakaları görüldü

Tüm yerküreyi tesiri altına alan koronavirüs pandemisi Afrika'da da ölümlere yol açıyor. Yeni çeşit koronavirüsünün neden olduğu Covid-19 marazı sebebiyle Güney Afrika Cumhuriyeti'nde iki kişi hayatını kaybetti. Güney Afrika Sıhhat Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, virüs bulaşan insan sayısının Cuma günü itibarıyla bini geçtiği belirtildi. Perşembe günü ise 927 kişinin enfekte olduğu duyurulmuştu.

Cumhurbaşkanlığı koronavirüsle ilgili son olguların konum aldığı haberlendirme sitesi açtı

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, koronavirüsle ilgili son donelerin yan aldığı haberlendirme sitesi açtı.

Sitede Türkiye ve yerküredeki son olgular güncellenerek açıklanıyor. Sitede tanı, iyileşenler ve mevt orantısı nokta alıyor.

ABD Lideri Trump, Çin Devlet Yöneticisi Şi Jinping'le telefonda görüştü: “Birlikte, yakından çalışıyoruz”

Koronavirüs vaka sayısının Çin'i geçtiği ABD'nin Lideri Donald Trump, Çin Devlet yöneticisi Şi Jinping'le telefonda görüştüklerini ve birlikte, sıkı bir çalışma içinde olduklarını açıkladı.

Trump, Twitter'dan yaptığı açıklamada “Çin Devlet Yöneticisi Şi ile çok âlâ bir görüşmeyi tamamladım. Yerküremizin büyük kısmını tahrip eden KoronaVirüs'ü detaylı formda konuştuk. Çin birçok şey yaşadı ve virüse dair güçlü bir anlayış kazandı. Birlikte, yakın bir çalışma içindeyiz. Değer duyuyorum!” yazdı.

THY, New York seferlerini durdurdu

ABD'nin New York kentinde koronavirüs vakalarının artmasının akabinde Türk Hava Yolları (THY) kente uçuşları 17 Nisan tarihine kadar iptal ettiğini duyurdu. THY, ABD'nin Chicago ve Washington kentlerine düzenlediği seferlerine ise devam edecek.

Dün neler yaşanmıştı?

Benzer Yazılar
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in sosyal ...
Genel
2 hafta önce
Koronavirüs salgını ile ilgili bugün Türkiye ...
Genel
2 ay önce
 İstanbul’un Avrupa yakasındaki bir kamu hastanesinde geçen ...
Genel
2 ay önce