Karantina Yurdunda Hakaret İçerikli Paylaşım Yapmışlardı: Karantina Müddetleri Dolmadan Gözaltına Alındılar

6 ay önce Genel
Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz
Sosyal Medyada Paylaş !

Bolu'da, yurt dışından geldikten sonra karantinaya alındıkları kız yurdunda kalan kimi gençlerin çevre medyadan yaptıkları canlı yayın reaksiyonlara neden olmuştu. Bir genç, daha evvel yurtta kalan üniversiteli kız mekteplilerin eşyalarını karıştırarak teşhir ederken, oburu devleti aşağılayan sözler kullanmıştı. Savcılık üç kuşkulu hakkında soruşturma başlattı. Şüpheliler karantina vadeleri bitmeden gözaltına alındı. 

Yurt dışından uçakla İstanbul'a geldikten sonra yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında Bolu'da Kredi Yurtlar Kurumuna (KYK) bağlı yurda yerleştirilen ve içtimaî medya hesaplarından yaptıkları paylaşımlar nedeniye haklarında soruşturma başlatılan 3 kişi gözaltına alındı.

Karantinadaki öbür insanlar gözaltı sürecini yapan polisleri alkışladı

Cumhuriyet Başsavcılığının gözaltı karası sonrasında yurda gelen Bolu İl Emniyet Müdüriyeti Güvenlik Büro Müdüriyeti ekipleri, süratli kitlerle Bolu İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesine yapılan testleri negatif çıkan şüphelileri, giydikleri hususî kıyafetlerle yurda girerek, gözaltına aldı.

Şüpheliler yurttan çıkarıldığı esnada birebir yurtta kalan gayrı vatandaşlar odalarının camlarına çıkarak polisi alkışladı ve şüphelilere tepkilerini lisana getirdi.

Toplumsal medya hesabından hakaret içerikli canlı yayın yapmışlardı

Koronavirüs salgının akabinde yurt dışından gelen yaklaşık 500 kişi, geçen günlerde Bolu'da 14 gün boyunca karantina altında tutulacakları Hayreddin Tokadi Kız Yurdu’na yerleştirildi. Yurtta kalan Furkan A. isimli bir genç, dün akşam saatlerinde içtimaî medya hesabından canlı yayın yaptı. Genç, canlı yayın sırasında, mekteplerin tatil edilmesiyle konutlarına giden kız talebelerin eşyalarını karıştırdı. Genç kızların eşyalarını takipçilerine gösteren Furkan A. yansılar üzerine yayını kapattı.

Devleti aşağılayan sözler kullandı

Yansıların akabinde yurtta kalan gayrı bir küme da içtimaî medya hesaplarından canlı yayın yaptı. Bu yayında ise yurdun kız yurdu olduğunu bilmediklerini söyleyip, kendilerini savundu. Gelgelelim bu sırada yurtta kalan Mehmet Nuri B. isimli bir genç devleti aşağılayan tabirler kullandı.

Ülkücüler yurdun önünde protesto etti

Bu vukuat Bolu'da tepkilere yol açtı. Bolu Ülkü Ocakları Lideri İsmail Akgül, beraberindeki bir kümeyle karantina altındaki yurdun önüne giderek, reaksiyon gösterdi. Küme, burada Türk bayrağı açıp görüntüdeki insanlara karşı söylemlerde bulundu. Yurtta kalan farklı bireyler de protesto edenlere destek verdi.

Savcılık soruşturma başlattı

Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı açıklama yaparak üç kuşkulu hakkında soruşturma başlatıldığı malumatını verdi. Savcılık açıklamasında “Şüpheliler hakkında TCK.’nın 301. hususunda düzenlenen 'Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ve Devletin yargı organlarını alenen aşağılama' günahından derhal soruşturma başlatılarak, karantina ahir gözaltına alınmaları talimatı verilmiştir. Bilhassa bu dönemde koronavirüsle ilgili kanunlara uymaz, manipülatif her türlü kabahat oluşum eden hareket, haber ve toplumsal medya paylaşımları Cumhuriyet Başsavcılığı'mızca titizlikle takip edilmektedir” tabirlerine yan verdildi.

Benzer Yazılar
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in sosyal ...
Genel
4 ay önce
Koronavirüs salgını ile ilgili bugün Türkiye ...
Genel
6 ay önce
 İstanbul’un Avrupa yakasındaki bir kamu hastanesinde geçen ...
Genel
6 ay önce