Karantina Devrinde Yogaya Başlamanızı Sağlayacak 16 Tasdikli Neden

2 ay önce Spor
Bu yazıyı 5 dakikada okuyabilirsiniz
Sosyal Medyada Paylaş !

Yoganın dimağ ve vücut sıhhatine birçok yararı var. Koronavirüsten korunurken bilhassa bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için gerekli direnci vücudunuza kazandıracak hareketler içermesi de eforu…

Hazır evdeyken, yogaya başlamanın tam zamanı!

1. Yoganın en değerli yararlarından biri, bağışıklık sistemini güçlendirmesi!

Ekseriyetle eklemlerin ve kasların gerilmesi, yüksek bir bağışıklık hücresi konsantrasyonuna sahip olan lenf sıvısının salınmasına yol açar. Bu likit bağışıklık sisteminin güçlendirilmesini kolaylaştırır.

2. Virüslerden korunmanın bir sırrı da: Kaliteli ve nizamlı uyku.

Vücut-beyin sıhhati üzerindeki tesiri nedeniyle, yoga sizi sabahları tazelenmiş hissettiren daha derin bir uyku yaşamanıza yardımcı olur.

3. Omurga tertibini korur.

Omurga diskleri karmaşık bir yapıya sahip. Rastgele bir durumda hudutları sıkıştırarak fıtığa velev felce sebep olabiliyorlar. Omurganızın sağlıklı kalması için gerçek hareketleri yogada bulabilirsiniz.

4. Kalp atış suratını artırarak kalp bunalımı ve depresyon riskini düşürür.

d2ebzu6go672f3.cloudfront.net

Yoga sırasında kalp atış süratiniz artar ve böylelikle ileri yaşlarda kalple ilgili meselelerde risk orantısını düşürebilirsiniz. Başkaca karantina sürecini de depresyona girmeden geçirmenize yardımcı olabilir.

5. Duruş bozukluğuna müsaade vermez

Omuriliğimiz tüm vücudun merkezi destek sistemidir. Boyun ve sırt kasları kilonuzu destekleyecek kadar güçlüdür fakat uzun mühlet sonra eğilmeye başlayabilir. Yoga omurgayı güçlü tutarak her hengam dik durabilmeyi sağlar (K).

6. Mükemmel bir esneklik sağlar.

Yogaya birinci başladığınızda muhtemelen güç olacaktır lakin ilerledikçe parmak uçlarınıza kadar eğilebildiğinizi göreceksiniz.

7. Kan akışını düzenler

Yoga egzersizi çoğunlukla eklemlerinizin ve kaslarınızın gerilmesini gerektirir. Bu hareket, kan akış suratını artırmaya yardımcı olan kasların kasılmasını içerir. En ziyade yarar sağlayan organlar, gerginlik salınımı ve hücrelere artan oksijen kaynağı nedeniyle; elleriniz ve ayaklarınızdır.

8. Akciğerlerde nefes hacmini artırır.

Yoga, yüzmeye emsal halde akciğer kapasitenizi artırmaya yardımcı olan ağır nefes tutmalarını içerebilir. Yoga yalnızca germe değil, tıpkı vakitte muhitinizdeki ortamla bir olmak için nefesinizi tutmanızı gerektiren meditasyondan oluşur. Bu, sonuçta nefes hacmini ve ekshalasyon verimliliğini artırır.

9. Dayanıklı kemikler:

Ilmî olarak, kendi kilonuzu taşımayı içeren rastgele bir egzersiz, osteoporozu önlemeye yardımcı olur. Yogadaki birtakım hareketleri yaparken kendi vücut yükünüzü kaldırmanız gerekir. Bu tıp gerilme hareketleri, osteoporoza karşı savunmasız olduğu düşünülen kol kemik gücünüzü güçlendirmeye yardımcı olur.

10. Enerji seviyesini yükseltir.

Kas gücünde artış, sağlam bağışıklık sistemi ve daha güzel kemik sıhhati üzere yararlar toplu olarak vücudunuzun kuvvet seviyesini arttırır.

11. Böbrek üstü bezlerinizin ehemmiyetini size gösterir.

Yoga böbrek üstü bezlerini düzenler.  Akut bir buhran durumunda, böbrek üstü bezleriniz bağışıklık sisteminizin bakımı için değerli olan kortizolü yaymalıdır. Bu nedenle, bir bunalımdan sonra bile kortizol seviyeleri yüksek kalırsa, bağışıklık sisteminizden ödün verilmez.

12. Hipertansiyona deva olabilir.

Çalışmalar, yoganın yararları arasında hipertansiyonun azalmasını da gösteriyor. Zira omurganızı, eklemlerinizi ve kaslarınızı germek size rahatlatıcı bir his sunar.

13. Kan şekerini de düzenler.

Bilim, yoganın kalp atış suratını artırmaya ve depresyonu azaltmaya nasıl yardımcı olduğunu aslında göstermiştir. Ek olarak, yoganın istenilmeyen kolesterolü (LDL) düşürdüğü ve düzgün kan şekerini (HDL) arttırdığı görülmüştür. Bu tıpkı devranda kan şekerinde bir azalmaya yol açar.

Kan şekeri her hengam diyabet ile irtibatlıdır ve bu nedenle diyabetsiz bir hayat için hakikat kan şekeri seviyelerini korumak gereklidir.

14. Odaklanmayı sağlar.

Bir müziğin nakaratını tekrarlıyor yahut aklınızda mütemadi bir kaset döngüsü üzere çalınan vakitler yaşıyor olabilirsiniz. Bu çeşit durumlar beyninizin odak noktasında bir düşüş ile bağlıdır. Yoga, her türlü zihinsel dikkat dağılmasını uzak tutmaya yardımcı olabilecek derin meditasyon içerir.

15. Kas gücünü inşa eder.

Ilmî olarak, kaslarınızı germek gerginliği azaltır ve kas dokusunu oluşturur. Sırt ağrısı ve artrit riskinizi azaltmasının nedeni budur (K).

16. Son olarak karantina sürecini kafayı yemeden geçirmenizi sağlayabilir.

Yoga zihinsel enerjiyi artırmak için kullanılan güçlü bir araçtır. Yoganın değerli bir kesimi olan meditasyon, zihni gevşetmeye, üzüntüyü ve kaygıyı gidermeye yardımcı olur (K).

Kaynak

Benzer Yazılar
Ülkemizde Süper Lig'de ve Türkiye Kupası maçları ...
Spor
1 hafta önce
Korona salgının etkileri her yerde devam ediyor. ...
Spor
2 hafta önce
Fenerbahçe'nin yıllarca kaptanlığını üstlenmiş olan ve Fenerbahçe'nin ...
Spor
2 hafta önce
İtalya Serie A Ligi ekiplerinden ...
Spor
2 ay önce