Kanser Tedavisi İçin Mucize !

8 ay önce Bilim, Sağlık
Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz
Sosyal Medyada Paylaş !

Günümüzde kanser hastalığının tedavisi için uygulanan kemoterapi tedavisinde kullanılan birden fazla tümör karşıtı ilaç enjeksiyondan sonra hastanın kanında dolaşmaya başlıyor ve genelde bu dolaşım esnasında tümörü tam olarak hedef alamıyor. Sonuçta da tümör hücreleri ölüyor olsa da, hastalıklı olan bu hücrelerle beraber sağlıklı hücreler de ölmüş oluyor. Her ne kadar sağlıklı hücrelere zarar getirilmemeye çalışılsa da; en iyi ihtimalle yan etkileri gözleniyor. Bu sorunun farkında olan ve bu sorunla başa çıkmak isteyen Hong Kong üniversitesi ve çalışanları bir araştırma ekibi kurdu ve bu sorunun üzerine yürüdü.

Takım, kanser önleyici özelliğe sahip olan ‘phorbiplatin’ ön ilacını prodrug geliştirdi. Bu ilacın ana özelliği ilacın kırmızı ışıkla hakimiyet altına alınabilmesi.  Bu sayede ilaç bütün yerindeyken devreye sokuluyor ve sıhhatli hücrelerin vefatının önüne büyük oranda geçilebiliyor.

Nedir bu ilaç?

Phorbiplatin, ufak moleküllü platin kanser önleyici bir ilaçtır. Ön ilaç, yalnızca beden içinde aktive olduktan sonra farmakolojik olarak faal olacak bir bileşiktir. Phorbiplatin’in karanlıkta tesirsiz halde olduğu ve düşük eforda kırmızı ışıkla faal hale gelebildiği söyleniyor. Dr. Zhu’nun söylemelerine göre ilaç düşük yoğunluktaki kırmızı ışık altında 650 nm, 7 mW / cm2 ve rastgele bir dış katalizör olmadan oksaliplatine ve pirofeoforbite azaltılıyor.

Hakikatinde daha evvel de tahlilciler ultraviyole ışığı minik moleküllü platin anti-ur ilaçlarında kullanmışlardı. Ancak ultraviyole ışığının nüfuz etme derinliği çok cılızdı ve hücrelere hasar verebiliyordu. Ancak kırmızı ışık basmakalıp hücrelere hasar vermiyor. Ayrıca çok daha eforlu nüfuz etme derinliğine sahip, böylece derialtı urlara basitlikle erişebiliyor.
Takımın phorbiplatin üzerinde yaptığı bulgu çalışmaları neredeyse 3 sene gibi bir zaman aldı. Takım, phorbiplatini elde etmek için kırmızı ışığa oldukça duyarlı olan PPA’yı oksaliplatin ile işlevselleştirdi. PPA, Düşük yoğunluktaki kırmızı ışığa maruz kaldığında oksaliplatini özgür vazgeçecek vazifeye sahip oluyor.

İstatistiklerin bir kısmı da yeni ilacın değişik kanser cinsleri üzerinde sınanması ve değişik ilaçlarla karşılaştırılmasından oluşuyor. Bilgilere göre phorbiplatin ile rehabilitasyon edilen platine duyarlı yumurtalık kanseri hücrelerinin %68’i öldürüldü. Bu da değişik ilaçlara göre çok daha yüksek bir vefat oranı olduğunu gösteriyor.

Ayrıca phorbiplatinin kullanılmasıyla farelerdeki urların hacminde oksaliplatin, PPA ve hatta ikisinin birleştiği rehabilitasyonlara göre %67’lik bir küçülme görüldü ve ağırlıkları %62 oranında eksildi. İlacın uygulandığı farelerin kilolarında da ehemmiyetli bir farklılık yaşanmadı, ki bu da ilacın ne derece tehlikesiz olabileceğini gösteriyor. Kanser tedavisi için bu gelişmeler oldukça dikkat çekici ve umut verici.

Benzer Yazılar
migren nedir
Migren Nedir? Migrene Ne İyi Gelir? Migren nedir? ...
Sağlık
3 saat önce
Burun tıkanıklığı
Bu yazımızda kronik burun tıkanıklığı sorunu yaşayanlar ...
Sağlık
4 gün önce
Bilindiği üzere korona virüsten dolayı gelişmeler güzel ...
Sağlık
1 hafta önce
COVID-19 Çin’in Wuhan kentinde 2019’un son aylarında ...
Sağlık
2 hafta önce