İzleyene Bittiği Anda Gerçeklik Algısını Tekrar Tekrar Sorgulatacak 30 Sıra Dışı Sinema

6 ay önce Yaşam
Bu yazıyı 14 dakikada okuyabilirsiniz
Sosyal Medyada Paylaş !

IMDb puanları baz alınarak sıralanmış ve sinema haberleri turkcealtyazi.org dan derlenmiştir.

30. Varoluş (1999) | IMDb 6.8

En tanınan oyunları piyasaya süren Antenna Research şirketi, büyük bir ses getireceğini inandığı yeni oyununu onun yaratıcısı ve birkaç üyesi ile denemek için bir araya gelirler. Bu küme arasında en heyecanlı olan oyunun esas yaratıcısı, akıllı ve seksi Allegra Geller'dır. Bir yandan oyundaki yenilikleri keşfederken bir yandan da en çılgın fantezileri ve gerçek arasındaki çizgiyi sonsuza dek yok edecek maceraya hazırdırlar. Existenz'ı gerçeğe bu kadar yakın kılan şey, kontaklarının oyuncuların hudut sistemine direk olarak bağlanmasıdır.

29. Düşman (2013) | IMDb 6.8

Adam Bell, hoş kız arkadaşı Mary ile bile birlikte olama isteği duymayan asık suratlı, dağınık bir tarih profesörüdür. Bir iş arkadaşının tavsiyesi üzerine bir sinema izleyen Adam, kendisini Anthony Clair isimli aktörde görür ve adamı takip etmeye karar verir.

28. Rastlantının Böylesi (1998) | IMDb 6.8

Zamanlama, kader ve aşk üçgeni üzerine konseyi olan 'Silding Doors', rastlantılar, çetin verilen kararlar ve tekdüze omurların süregeldiği asrî yerkürede, yalnızca bir kaç saniyelik gecikmenin insan hayatını nasıl değiştirebileceğini sergileyen bir sinema.

27. Vanilla Sky (2001) | IMDb 6.9

David'in hayatı her ne kadar mükemmel görünürse görünsün, David'in görülemeyen ve onu bir epey rahatsız eden sorunları de vardır. David tevellüt günü verdiği partide arkadaşı Brian ile birlikte gelen Sofia isimli bir kıza birinci görüşte vurulur ve aşık olur. Ama David'in Sofia ile tanıştıktan kısa bir mühlet sonra yaptığı bir kusur hem Sofia'yı kaybetmesine neden olur hem de her şey karmaşık bir hal alır. David bir yandan Sofia'ya tekrar ulaşmaya çalışırken bir yandan da zihinini kemiren bu karışıklığa bir tahlil bulmalıdır.

26. Şeytan Üçgeni (2009) | IMDb 6.9

Jess otomobiliyle giderken bir martıya çarparak büyük bir trafik kazası geçirir fakat bu değersiz üzere görünen kazanın hayatının gidişatını değiştirdiğinin farkında değildir. Arkadaşlarıyla bir yat gezisine çıkar; içten içe yolunda gitmeyen bir şey olduğunu düşünmektedir, ancak ne olduğunu bilemez. Yatları fırtınaya yakalanınca Jess’in içindeki huzursuzluk da artar. Neyse ki, o ve arkadaşları civardan geçen bir gemiye binmeyi başarırlar. Fakat, Jess bu terk edilmiş gemide daha evvel de bulunduğuna inanmaktadır. Sırayla tüm arkadaşları öldürülmeye başlar. Ve bu vahşetin sorumlusu asla kestirim edemeyeceği bir kişidir…

25. 13. Kat (1999) | IMDb 7.0

Bir gökdelenin 13. katındaki ofislerinde buluşan yüksek teknoloji dahilesi Douglas Hall ve şık iş arkadaşı Whitney şimdi çok kapalı olan, en son yazılımlarını denemektedirler. Harika bir sanal ortam simülatöründe Douglas, 1930'ların Los Angeles'ine gidip harikulade bir macera yaşamaktadır. Genç adam biraz tehlikeli ve işlerin yolunda gitmediği bir seansı terkedip gerçek hayata döndüğünde tatsız bir sürpriz onu beklemektedir: Şirketin kurucusu ve hepsine ilham veren Hannon Fuller öldürülmüştür. Üstelik hafızasında delikler oluşan Douglas da bir numaralı şüphelidir.

24. Çıldırış (2005) | IMDb 7.1

Jack, arabası bozulmuş sarhoş bir hatuna yardım eder. Bayanın 8 yaşında bir kızı vardır. Kanada sonunu geçmek üzere yol alan bir adam tarafından otomobile alınırlar ve biraz ileride polis denetimi ile karşılaşırlar.Jack'in gelgitlerle dolu hafızasındaki son manzaralar bunlardır. Kendine geldiğinde bir akıl hastanesine hapsedildiğini fark eden genç adam, bir polis memurunu öldürmekle suçlanmaktadır. Hadiseyle ilgili hiçbir şey hatırlamayan Jack, kendisine deneysel ilaçlar verip işi daha da çıkılmaz hale getiren Dr. Becker'ın hastasıdır.

23. Ölümsüz (2000) | IMDb 7.2

Müthiş bir tren kazasından yara dahi almadan kurtulan adam, bir anda kişilerin ilgi odağı olmuştur. Bu doğaüstü durumun açıklanması, David Dunn isimli kazazedenin (Bruce Willis) kendisi hakkındaki birtakım gerçekleri keşfetmesine giden yolu açar. Bunlar olurken David’le tanışmak isteyen bir çizgi roman bilirkişisinin alışılmadık durumla ilgili teorisi, iki adamı birbirine bağlayan garip bir denkleme dayanmaktadır.

22. Kimlik (2003) | IMDb 7.3

Şiddetli bir fırtına, birbirine yabancı ve sırlarla dolu on kişisi, asabi bir gece yöneticisinin yönetimindeki ıssız bir motelde bir araya getirir. İçlerinde bir limuzin şoförü, bir tele kız, bir katili nakleden bir polis, 80'li yılların bir televizyon yıldızı, yeni evli bir çift ve buhran içinde olan bir aile bulunmaktadır. Sığınacak bir taraf bulmanın getirdiği rahatlama, yolcuların teker teker ölmeye başlamasıyla mahallini kaygıya bırakır. Çok geçmeden, yaşamak istiyorlarsa, kendilerini biraraya getiren sırrı çözmekten gayrı dermanları olmadığını anlayacaklardır.

21. Predestination (2014) | IMDb 7.4

Bâtın bir serivise bağlı çalışan ajanın son vazifesi ise; 1975 yılında New York'ta yaptığı bir patlamada 11.000 insanın vefatından sorumlu olan Fiyasko Bombacısı isimli kimseyi bulup bu patlamanın hiç yaşanmamış olmasını sağlamaktır… Hizmeti için 1970 yılına New York'ta bir barda, barmen olarak çalışmaya başlayan ajan orada “Evlenmemiş Anne” rumuzlu John isimli bir zaviye müellifiyle tanışır. Küçük bir bar sohbetiyle başlayan ikilinin sohbeti, gecenin ilerleyen saatlerinde daha da derinleşir…

20. K-PAX (2001) | IMDb 7.4

Esrarengiz bir adam uzaylı olduğunu tez ettiği için sıhhat merkezine götürülür. İlaç tedavisini kabul etmediği için psikiyatrist Mark Powell'a sevk edilir. Isminin Prot olduğunu ve K-Pax isimli bir gezegenden geldiğini söyleyen adam kendinden emin tutumlarıyla ve anlattıklarıyla psikiyatristini de etkilemeyi başarır. Klinikteki öteki hastalarla da konuşurken Prot, Dünya'nın bin ışık yılı uzağında bulunan gezegendeki ömrün tasvirini yaparken aslında bir çeşit duyusal ve duygusal uyanışa sebep olur.

19. Gerçeğe Davet (1990) | IMDb 7.5

Douglas Quaid her gece Mars hakkında hayaller gören bir emekçidir. Meraklanan Quaid, anı aktarımı yoluyla kişileri tatile yollayan Rekall Inc. isimli şirketten Mars tatili satın alır. Ama anı aktarımı sırasında meydana gelen bir kaza genç adamın zihnini altüst eder. Kendini bir bilinmeyen ajan olarak, Mars'ın zalim hakimi Coogan'a karşı savaş ederken bulur.

18. Yaşam Şifresi (2011) | IMDb 7.5

Kaptan Colter Stevens sürat treninde uyanır ve buraya nasıl geldiğine dair hiçbir fikri yoktur. Önünde Christina isimli kendinin tanımadığı ancak muayyen ki hatunun kendini tanıdığı birisi oturmaktadır. Tuvalette kendine sığınacak konum ararken aynada kendi tarafına oburunun yansımasını görmesiyle şok olur ve cüzdanında da bir sınıf hocası olan Sean Fentress'ın kimliği vardır. Aniden trenin içinde büyük bir patlama meydana gelir

17. Karanlık Kent (1998) | IMDb 7.7

John Murdoch tuhaf bir otel odasında gözünü açar ve vahşice işlenmiş bir seri cinayetin zanlısı olarak arandığını öğrenir. Esas sorun hiçbir şey hatırlamıyor olmasıdır. Peşinde yalnızca polis değil, gizemli yabancılar da vardır. Murdoch kaçarken bir yandan da kişiliğindeki karmaşık bir sırrı çözmeye uğraşır. Lakin kimi sırlar ölümcül olabilir.

16. Kelebek Tesiri (2004) | IMDb 7.7

Çocukluğundan gelen güçlü hatıralarıyla uğraş etmek zorunda kalan Evan (Ashton Kutcher) vakit içinde geçmişe yolculuk yapabildiğini ve hadiseleri değiştirebildiğini keşfeder. Ne var ki her değişiklik hem kendi hayatını hem de muhitindeki kişilerin hayatını büyük ölçüde etkilemektedir. Üstelik de birçok devir beklenenin tam aksine!

15. Paprika (2006) | IMDb 7.7

Terapistlerin, hastalarının düşlerine girmelerini sağlayan şahsi bir makine bir gün gizemli bir halde çalınınca yerküre üzerinde önemli bir karmaşa yaşanmaya başlar. Kişilerin bütün hayallerinin ortaya dökülmesi ile düş ile gerçek arasındaki o had kalkacak ve cehennemi bir kaos hakim olacaktır. Bütün bu karmaşayı ise durdurabilecek tek bir kişi vardır: genç terapist Paprika!

14. Aç Gözünü (1997) | IMDb 7.8

Hayatının baharında, genç ve hoş yüzlü Cesar (Eduardo Noriega) ziyadesiyle güvendiği yüzünün formunu bir kazada kaybedince yıkılır. Bir gün bir partide Sofia (Penelope Cruz) ile tanışır ve ona tutkuyla bağlanır. Lineer bir kurgu yapısına sahip olmayan sinemada bir vade sonra Cesar şiddetli kabuslarıyla yüzleşecektir.

13. Yarının Haddinde (2014) | IMDb 7.9

Yakın gelecekte yerküreyi ele geçiren Mimics isimli uzaylı birliği, birçok büyük kenti yok eder ve milyonlarca kişisi mevtin eşiğinde bekletir. Subay Bill Cage daha evvel bu savaşlardan hiçbirine katılmamış tecrübesiz bir erdir ve atıldığı yeni hizmeti onun için bir nevi intihar mealine gelmektedir. Beklenen olur; Cage dakikalar içerisinde öldürülür… Gelgelelim bu bir sonu değil, yeni bir başlangıcı doğurur. Cage, sıradışı bir halde cehennem üzere bir günde uyanır, kendini kırılması güçlükle bir döngünün içerisinde bulur.

12. Bay Hiç Kimse (2009) | IMDb 7.9

Başlıkta bahsi geçen Bay Hiçkimse, 2092 yılında yerkürede kalmış son ölümlü olan 117 yaşındaki Némo isimli bir adam. Irtihal döşeğindeki Némo genç bir çocukken bir peronda durduğunu hatırlar. Tren kalkmak üzeredir. Validesiyle birlikte mi gitmeli, yoksa babasıyla mı kalmalıdır? Bu karar, sonsuz sayıda mümkünlüğü doğuracaktır… Ve pek çok gezegen, iki vefat ve sevilecek bayanlar…

11. Karanlık Yolculuk (2001) | IMDb 8.0

Donnie'nin gündüzleri alışılagelmiş bir seyirde ilerleyen hayatı geceleri sekteye uğrar. Donnie'nin geceleri de gündüzleri kadar renklidir, zira Donnie bir uyurgezerdir… Donnie geceleri gizemli bir gücün rehberliğinde, kendi denetiminin dışında şeyler yapmaktadır. Geleceği gören ve kendisini tehdit eden bu güç, her geçen an Donnie'yi daha çok ele geçirir. Donnie vakitte yolculuğun mümkün olduğu, etrafındaki kişilerden kanalların yayıldığı koşut bir kozmosa adım atmıştır.

10. Mulholland Çıkmazı (2001) | IMDb 8.0

Betty Elms, en büyük hayali Hollywood'da ünlü bir aktrist olmak olan bir hatundur. Bunun için Hollywood'a yanlışsız bir yolculuğa çıkmıştır. Burada kendi hayatında eksiksiz bir noktaya ulaşmış olan bir bayanla tanışır ve onun başarılarına hayran kalır. O bayan da Betty'den hoşlanmaya başlar ve aralarında gizemli ve hayli erotik bir ilgi başlar. Mulholland kavşağında bir trafik kazası gerçekleşir. Bilinç ve bilinçaltı birbirlerine karışırlar. Bütün bu hayatlar, birbirlerine gireceklerdir.

9. Bugün Aslında Dündü (1993) | IMDb 8.0

Phil Connors, ekranlardaki samimi kişiliği ve sefalı yüzüyle kendine has bir şöhrete sahip olan, fakat kameralardan kurtulduğu an kendini beğenmiş ve kibirli kişiliğine geri dönen bir hava durumu spikeridir. Bu huysuz adam, hiç sevmediği kırsal ömrün karar sürdüğü Pensilvanya’nın kırsal kasabalarından birine, Groundhog Day aktiflikleri için gönderilir. Gelgelelim ansızın çıkan bir kar fırtınası tüm ulaşım yollarını kapattığında Phil, talihsiz kaderiyle baş başa kalır. Sonraki sabah uyandığında ise daha büyük bir sürpriz kapıdadır: Phil, vakit döngüsüne yakalanmıştır; nefret ettiği o günü tekrar tekrar yaşamak zorundadır!

8. Aşk (2013) | IMDb 8.0

Theodore Twombly, eşinden boşandıktan sonra tek başına yaşamaya başlayan ve el işi mektuplar yazarak geçimini sağlayan bir muharrirdir. Bir gün reklamlarda gördüğü bir yazılımın işine yarayacağını düşünerek satın alır. Samantha isimli bir sanal zeka pratiği sunan yazılım Theodore'un aklını karıştırarak ufkunu açacak sorular sormaya başlar. Yazılım sayesinde içinde bulunduğu yalnızlıktan kurtulan Theodore, Samantha'ya karşı enteresan hisler beslemeye başlayacaktır.

7. Dünyalı (2007) | IMDb 8.0

Üniversitede tarih profesörü olan John Oldman aniden işini bırakıp öteki bir yana taşınma kararı aldıktan sonra iş arkadaşları bunun gerisinde yatan sebebi öğrenmek için konutunda toplanırlar. Bu erken emeklilik için ortaya koyduğu sebep herkesi şok eder.

6. Truman Şov (1998) | IMDb 8.0

Ana karakterimiz Truman da bu şanslı kişilerden biridir. Şık bir eşe ve memnun bir hayata sahip olan Truman, öldüğünü zannettiği pederini bir gün caddede gördüğü ana kadar hayatı olduğu üzere yaşar. Pederini gördüğüne emindir lakin adam bir anda ortalıktan kaybolmuştur. İlerleyen günlerde çeşitli gizemli anlar yaşayan Truman bir şeylerin yolunda gitmediğini fark edecek, sahip olduğu hayatın gerçek olup olmadığını anlamaya çalışacaktır.

5. Zindan Adası (2010) | IMDb 8.1

Yıl 1954, Soğuk Savaş tepe noktasında, isimli polis Teddy Daniels ve yeni ortağı Chuck Aule çok sayıda cinayet işlemiş zeki bir hatun katilin kaçmanın imkansız olduğu Aschecliffe Hastahanesi'ndeki son aşama güvenlikli bir odadan esrarengiz bir biçimde kayboluşunu araştırmak üzere Zindan Adası'na çağrılırlar. Bu uzak, fırtınaların dövdüğü adada araştırma yapan psikiyatrlar ve tehlikeli psikopat hastalar bulunmaktadır.Bu ürkütücü ortamda hiçbir şey göründüğü üzere değildir…

4. Sil Baştan (2004) | IMDb 8.3

Clementine(Kate Winslet) sevgilisi Joel Barish'i(Jim Carrey), bir biçimde hafızasından sildirmiştir. Bundan ötürü kalbi kırılmış olan Joel da birebir şeyi yapmaya karar verir. Clementine'nin yavaş yavaş anılarından kaybolduğunu gören Joel, hala onu çok sevdiğini fark eder. Tahminen de yaptığı hatayı düzeltmek için artık çok geçtir.

3. Yıldızlararası (2014) | IMDb 8.6

Teknik haberi ve becerisi yüksek olan Cooper, geniş mısır tarlalarında çiftçilik yaparak geçinmektedir; emeli iki evladına inançlı bir hayat sunmaktır. Onlarla yaşayan Büyükbaba Donald evlatlara göz kulak olurken, henüz 10 yaşındaki kızı Murph şaşırtıcı bir zekaya sahiptir. Geçmişte bıraktığı biliminsanı kariyerini özleyen Cooper'un önüne bir gün beklenmedik bir teklif çıkar ve ailesinin, dahası insanlığın güvenliği için çekişmeli bir karar alması gerekir…

2. Matrix (1999) | IMDb 8.7

Saygın bir yazılım şirketinde çalışan Thomas Anderson, gecelerini “Neo” ismi altında program kırarak ve Matrix'i araştırarak geçirir. Esrarengiz biçimde Trinity ve Morpheus ile tanışan Neo, yaşadığı yerkürenin aslında dimağında gerçekleşen bir simülasyon olduğu gerçeğini öğrendikten sonra oradan kurtarılır ve Morpheus'un önderliğindeki ekibe katılır. Neo gerçek yerkürede birinci nefesini aldıktan sonra simülasyona tekrar girerek Matrix'in ne olduğunu kavrayacak ve kurtarılma nedenini öğrenerek gelişen vakalar çerçevesinde yeni kimliğini tanımaya çalışacaktır.

1. Başlangıç (2010) | IMDb 8.8

Dominick “Dom” Cobb (Leonardo DiCaprio) yetenekli bir hırsızdır. Düş görme anında kişilerin bilinçaltına girerek kıymetli sırları çalmaktadır. Son kurbanı Japon işadamı Saito (Ken Watanabe) 'dir. Saito'nun bilinçaltının derinliklerinde dolaşırken ölen karısı Mal'i görür ve çalma işi başarısız olur. Bu durum onu milletlerarası bir kaçak yapmıştır. Bundan kurtulması için kusursuz bir fırsat yakalar. Kaybettiği her şeyi geri alabileceği son bir iş. Saf kusursuz “Başlangıç”ı tamamlayabilirse. Bu sefer zihinden bir şey çalınmayacak onun mekanına bir fikir yerleştirilecektir.

Benzer Yazılar
Kamu Bankaları Kredi Paketleri
Düşük Faizli Kamu Bankaları Kredi Paketleri Koronavirüs nedeni ...
Yaşam
4 ay önce
Koronavirüs salgını sebebiyle önlemler doğrultusunda 2-3 ay ...
Yaşam
4 ay önce
Gün içinde yapılan kabine toplantısı sonucu merakla ...
Yaşam
4 ay önce
Korona virüs her alanı etkilediği gibi ibadethaneleri ...
Yaşam
4 ay önce