Hovercraft Nedir?

8 ay önce Bilim
Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz
Sosyal Medyada Paylaş !

Hovercraft, en kolay deyimiyle hem denizde hem de karada giden bir erişim vasıtayıdır. Bu taşıt serinkanlı ve hareketli etrafta tam ağırlığı hava yastığına veren bir sistemden oluşmaktadır. Genellikle yüksek sürat yapabilmek için hafif bir biçimde üretilmiştir. Hatta İngiltere, Hollanda vb. avrupa ülkelerinde Hovercraft sayesinde yolcu taşımacılığı işlemleri yapılabilmektedir.

Hovercraft Türleri

İki çeşit Hovercraft modeli vardır Air Cushion Vehicle ve Captured Air Bubble Vehicle. Bu sistemin “ağababası” denebilecek olan akım; ters konumda yerleştirilmiş olan bir kayığın içerisine bol miktarda hava doldurularak hareket ettirilebileceği fikri şeklinde ortaya çıkmıştır. Bu iddia neticesinde galibiyetli bir deniz vasıtayı olan Hovercraftlar oluşturulmuştur.

Hovercraft Kullanım Yerleri

Özellikle Fransa ve İngiltere ülkeleri arasındaki transfler esnasında oldukça yoğun şekilde kullanılan bir deniz aracıdır. 90 ila 140 kilometre seyir süratine sahiptir. Yalnızca yolcu taşımak için değil askeri emellerle de çok fazla kullanılmaktadır. Körfez Savaşında etkin olarak bu taşıtlar kullanılmıştır.

Limansız Deniz Taşıtı Mı Olur?

Bu taşıtın hiçbir biçimde bir limana gereksinimi olmayışı da kullanımında büyük basitlik sağlamaktadır. Sürtünmenin az olmasından dolayı da yakıt tüketimi az olacağı için, sürati de yüksektir ve oldukça tasarruflu bir deniz vasıtayıdır.

65 Vasıta Taşıma Kapasitesi

Günümüzde üretilen devasa Hovercraft modelleri bulunmaktadır. Bu modeller 450 şahıs taşıma kapasitesine sahiptir vasıtayı da aynı anda taşıyabilir. Bu surattan da genellikle taşımacılık için daha fazla kullanılmaktadır. Özellikle ülkeler arası erişimi sağlamak için çok fazla seçim edilmektedir.

Ülkemizdeki Son Durumu

Her ne kadar yurtdışında “kalbur üstü” diyebileceğimiz Avrupa ülkelerinde bu sistem güvenli ve de son derece kolay erişebilir şekilde sunuluyor olsa da; ülkemizde henüz bununla alakalı gerek yasal gerekse markaların düzenlemelerinin olmaması nedeniyle çok sık karşımıza çıkmıyor.

Bir diğer nedeni ise; henüz raylı sistemden yeni yeni deniz ulaşımına geçildiği ve toplu taşıma araçlarına toplum olarak mesafeli olmamız nedeniyle deniz üzerindeki bu aracı kullanmak ne yazık ki en azından yakın bir tarife kadar çok da yaygınlaşamayacak gibi duruyor. Ancak gelecek günler bizlere neler gösterir, neler izleriz hep beraber bekleyip görmekte fayda var.

Benzer Yazılar
Günümüzde kanser hastalığının tedavisi için uygulanan kemoterapi ...
Bilim, Sağlık
8 ay önce