Hamilelik Döneminde Korona Virüs (COVID-19)

4 ay önce Sağlık
Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz
Sosyal Medyada Paylaş !

COVID-19 Çin’in Wuhan kentinde 2019’un son aylarında keşfedilen ve dünya genelinde salgın hastalık etkisi yaratan bir virüstür. Bu virüsün kuluçka süresi ortalama 14 gün olmakla beraber, ilk belirtiler 8 günde gözlemlenmektedir. Bilindiği üzere hamilelik sürecinde yaşanan en ufak grip dahi anne karnındaki bebek için ölümcül tehlike arz etmektedir. Bu bağlamda hamilelik sürecini olumsuz anlamda etkileyen etmenlere karşı koruyucu önlemler alınmalıdır.

Anneden Bebeğe Virüs Geçer Mi?

Araştırmalar kapsamında hastalığın damlacık, temas ve sosyal mesafenin korunmaması ile bulaştığı tespit edilmiştir. Fekal-oral yani ortak tuvalet kullanımından kaynaklanan bulaşma riski hali hazırda var olsa da ortak tuvaletten bulaşan hastalık oranının az olması, fekal-oral bulaşmanın kesinliği hakkında net bilgi vermemektedir.

Hamilelik sürecinde de anneden bebeğe koronavirüs geçmesi bazı hamile bireylerde gözlemlenmiştir. Araştırmalar kapsamında yüzdelik incelemelerde gebe durumundaki kadının bağışıklık durumunun baskılanması, savunma mekanizmasındaki değişimler bu virüsü daha ağı atlatacağını göstermektedir. Bazı verilerde anneden bebeğe COVID-19’un geçtiği gözlemlense de en yüksek oranda bu virüsün anneden bebeğe dikey geçiş olmadığı tespit edilmiştir. Bu bağlamda bebek doğduktan sonra bu virüse yakalanabilmekte, ancak anne karnında iken bu virüs şayet anne de ise düşük bir ihtimalle bebeğe geçebilmektedir.

Yeni Doğanda COVID-19

Yeni doğanların gelişimini tamamlamış savunma mekanizmaları ve zayıf bağışıklıkları onları hassas kılmaktadır. Önemli ölçütte COVID-19’a karşı bebeğe koruyucu önlemler alınmalı, sosyal izolasyonu sağlanılmalıdır. COVID-19 sürecinde bebeğe emzirme işlemi devam edilmeli, gelişmemiş veya gelişim aşamasında olan savunma mekanizmaları desteklenmelidir.

Anne sütü ile anneden bebeğe geçen savunma hücreleri, antikorlar bebeği hastalıklara karşı korumakta ve bebeği mental aynı zamanda fiziksel olarak geliştirmektedir. Bebekten anne sütü kesilmesi, bebeğin hassasiyetini arttırmakla beraber bebeğin herhangi bir enfeksiyonla karşılaştığında onu daha ağır atlatmasına sebebiyet verebilmektedir. Gebelikte koronavirüs ve doğumdan hemen sonra koruyucu önlemlerin alınması, bebeğe anne sütü devamı, annenin ve bebeğin olabildiğince sosyal izolasyon uygulamalarını evde uygulaması gerekmektedir. Bebeği belirli periyotlar ile ılık banyo yapması, annenin ellerini yıkamadan ve mümkünse duş yaptıktan sonra bebekle temas kurması önerilmektedir.

Benzer Yazılar
migren nedir
Migren Nedir? Migrene Ne İyi Gelir? Migren nedir? ...
Sağlık
4 ay önce
Burun tıkanıklığı
Bu yazımızda kronik burun tıkanıklığı sorunu yaşayanlar ...
Sağlık
4 ay önce
Bilindiği üzere korona virüsten dolayı gelişmeler güzel ...
Sağlık
4 ay önce
Çin'de başlayıp tüm dünyayı etkisi altına alan ...
Sağlık, Yaşam
4 ay önce