Elektronik Sigara Kullananlar Dikkat !

8 ay önce Sağlık, Yaşam
Bu yazıyı 2 dakikada okuyabilirsiniz
Sosyal Medyada Paylaş !

Geçtiğimiz aylarda Amerika Birleşik Devletleri’nin bazı eyaletlerinde menedilen elektronik sigara satışı ve kullanımı, dünya çapında akustik getirmişti. Bu yasakların arkasında ise son aylarda yapılan araştırmalar ve yaşanan vefatlı hadiseler uyuyor. Elektronik sigara kullananlar mevzuyu her ne kadar bir cins PR çalışması olarak görseler de sıhhat, bu mevzuda en ehemmiyetli faktör.

Türkiye’de de bir zamandır elektronik sigaraların menedileceği söyleniyordu. TBMM’de yapılan yeni kanunuma yarıyılının başlangıcına ait bir buluşmada, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da katıldı ve gazetecilerin suallerine cevap verdi. Bakan Koca, sigara yasaklarının teftişini çoğaldırmak için “fahri sigara denetçiliği” tertip etmesinden de bahsetti

Fahri Sigara Kontrolmeni Nedir?

Toplu alanlarda ve özellikle sigara tüketiminin yasak olduğu yerlerde ve mekanlarda sigara tüketimi yapıldığı bir hakikat. Bu alanlarda sigara harcamayan yurttaşların yaşadığı rahatsızlık, sıhhat meselelerine de davetiye çıkarabiliyor. Bakan Koca’nın söylemelerine göre “fahri sigara denetçiliği” de bu gidişatta rahatsız olan yurttaşa yetki vermek için yapılacak.

Bakan Koca’nın söylemelerine göre fahri sigara denetçisi olacak yurttaşların hangi yetkilere sahip olacaklar henüz net değil. Ceza kesme yetkisi de masaya yatırılan ehemmiyetli bir mevzu. Elbette bir bireyin fahri sigara denetçiliği yetkisi de fotoğrafı olarak belgelenecek. Sağlık Bakanlığı bu yetkilendirme yöntemi üzerinde çalışmalara devam ediyor.

Ek olarak Bakan Koca, nargilenin de bir tütün mahsulü olduğunu ve tüm bu yasaklar kapsamında değerlendirileceğini söyledi. Başka Bir Deyişle fahri sigara denetçileri nargile için de sigara ile aynı yetkilere sahip olacaklar.

Elektronik Sigara Kesin Yasak, Kanun Tasarısı Bekleniyor

Geçtiğimiz Ağustos ayında elektronik sigara kaynaklı ilk vefat ABD’de hakikatleşmişti. Ardından yayınlanan bazı bilimsel araştırmalara göre elektronik sigaralar, sıradan sigaralardan daha riskli olabiliyor. İçerisindeki kimyevi karışımlar hakimiyet edilemediği ve fertsel olarak üretilebildiği için tehlike daha da çoğalıyor.

Benzer Yazılar
migren nedir
Migren Nedir? Migrene Ne İyi Gelir? Migren nedir? ...
Sağlık
18 saat önce
Burun tıkanıklığı
Bu yazımızda kronik burun tıkanıklığı sorunu yaşayanlar ...
Sağlık
5 gün önce
Kamu Bankaları Kredi Paketleri
Düşük Faizli Kamu Bankaları Kredi Paketleri Koronavirüs nedeni ...
Yaşam
5 gün önce
Koronavirüs salgını sebebiyle önlemler doğrultusunda 2-3 ay ...
Yaşam
1 hafta önce