Egzama Nedir? Egzama Belirtileleri ve Tedavisi Nedir?

4 ay önce BlogHerif
Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz
Egzama Nedir
Sosyal Medyada Paylaş !

Egzama Nedir?

Egzama nedir, sebebi nedir, tedavisi nasıl yapılır gibi sorularınıza bu yazımızda cevap bulabileceksiniz. Egzama hastalığı deriyi kurutan ve kaşıntıya sebep olan bir hastalıktır. Bu hastalıkla birlikte deri üzerinde kabarcıkların görülmesi olasıdır. Bir çeşit deri hastalığı olmakla birlikte halk arasında değişik türleri ortaya çıkabilmektedir. Egzama hastalığı nedeniyle birçok kişi dermatoloji uzmanlarına başvurabilmektedir. Egzamanın nedenleri günümüzde halen tam olarak bilinmemektedir. Egzama hastalığı, vücudunuz birkaç bölgesinde birden oluşabilir. Günümüzde çok ciddi bir sağlık problemi değildir fakat kötü görüntüye neden olur. Hastalık çeşitlerine bağlı olarak ortaya çıkar. Bu hastalığa neden olan faktörler şu şekilde sıralanabilir;

 • Stres
 • Alerji
 • Tahriş
 • Dolaşım Sorunları

Gibi nedenlerden ötürü görülebilir. Egzama hastalığı alerjik olarak da meydana gelebilir. Bu şekilde meydana gelirse kişilerde astım hastalığı gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Egzama Belirtileri

Egzama, halk arasında sıklıkla rastlanan bir hastalık türüdür. Bu hastalık türü çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Egzama hastalığına yakalanan kişilerde genel olarak şu belirtiler görülebilir;

 • Cildin yüzeyinde kuruluk
 • Geçmeyen Kaşıntı
 • Cildin yüzeyinde kabarcık oluşumu
 • Deri yüzeyinde pullanma görülmesi, kabuklanma olması ve dökülmesi
 • Kızarıklık
 • İltihap
 • Saç derisinde çok fazla kepek olması
 • Deri yüzeyinde çatlama görülmesi

Gibi belirtiler görülebilir. Bu belirtilerin görülmesiyle birlikte bir dermatolog uzmanına görünebilirsiniz. Uzman tavsiyeleriyle birlikte en kısa sürede tedaviye başlayabilirsiniz.

Egzama Nasıl Geçer? Egzama Tedavisi

Egzama hastalığı kronik bir rahatsızlıktır. Kesin bir tedavisi olmamakla birlikte hastalara uygulanan tedavilerde hastalığın şiddetini azaltmaya yardımcı olacak şekilde yaklaşılır. Semptomların önüne geçmek için bir tedavi programı hazırlanır. Egzama hastalığında tedavi için ilk olarak temas etme durumuna sınırlama getirilir. Hastalığın şekline göre doktorlar tarafından alerji önleyici ilaçlar verilebilir. Egzama nedeniyle ortaya çıkan kaşıntıların giderilmesi için doktorlar tarafından kremler ve jeller verilmektedir. Ayrıca insanların kendilerine iyi bakması gerekmektedir. Bunun için cilt kuruluğunu önlemek adına bol bol su içilmelidir. Ayrıca tedavi sürecinde cildi şiddetli bir şekilde kaşımamak gerekir. Kabarcıkların patlamaması büyük önem taşır. Egzama hastalığına yakalanan insanlar kendi sağlık kontrollerini düzenli olarak yaptırmalıdır. Ayrıca belirtilere sahip olduğunuzu düşünüyorsanız hastalığın sorunlarını engellemek adına doktora başvurabilirsiniz. Bu sayede yaşam kaliteniz artar.

 Sağlıkla ilgili diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

Benzer Yazılar
survivor 2020'de şampiyon kim olur
Koronavirüs salgınından ötürü her şeyin etkilendiği gibi ...
BlogHerif
4 ay önce
twitter hesabı silme
Twitter sosyal medya hizmet, hem dünyaca hem ...
BlogHerif
4 ay önce
Uzun vadeli yatırımlarda hiçbir zaman yatırımcısını üzmeyen ...
BlogHerif
4 ay önce
En iyi oyun bilgisayarları ve mükemmel oyuncu ...
BlogHerif
4 ay önce