Deprem Anında Yapılması Gerekenler

8 ay önce Yaşam
Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz
Sosyal Medyada Paylaş !

Deprem kelimesinin eş anlamlısı da zelzele. Halk arasında da sıkça bu kullanım duyulmaktadır. Bir anda gelen ve saniyeler içinde şiddetine göre dev binaları devirecek efora sahip zelzele, dünya tarihi süresince bir hayli kere yaşanmış ve büyük facialara neden olmuştur. Peki, zelzele anında yaşamda kalmanızı sağlayacak usuller nelerdir? Zelzele olurken yaşamda kalmak için, neler yapılmalıdır? Ülkemizin de acı hakikatlerinden olan zelzele anında yaşamda kalmanızı sağlayacak usuller hakkında bilgi sahibi olmak ve buna göre hareket etmek, oldukça ehemmiyetlidir. Deprem anıyla alakalı olarak ilk yapılacaklar;

Sakin Olun

Her ne kadar böyle bir trajedide güç olsa da, zelzele anında en ehemmiyetli şey durgun olmaktır. Elbette ki, bu anı yaşarken rahatlıktan bahsetmiyoruz. Ancak özellikle kalabalık etraflarda insanların fazla panik olması, kendi canını ya da orada bulunan bireylerin canını riske atabilecek hareketler yapmasına neden olabilmektedir. Sakin ancak süratli bir biçimde, alttaki usulleri uygulamanız yaşamda kalmak ismine ehemmiyetlidir.

Kafanızı Gözetin

Zelzele esnasında kendinizi tehlikesiz bölgeye almanın yanı gizeme, öncelikle kafanızı gözetin. Kol ve bacak kırılması gibi meselelerin rehabilitasyonu olup tesirleri daha az olsa da, baş kısmından alınacak ağır bir darbe vefata, ya da en iyi olasılıkla felç kalmanıza neden olabilir. Bu sebeple ilk ve ehemmiyetle korunması gereken yer kafadır.

Masa ve Eşi Sağlam Nesnelerin Altına Saklanın

Bu madde, zelzele esnasında yapılması gereken ehemmiyetli şeylerden biridir. Altına saklanacağınız masa eşi nesnelerin sağlamlığı ciddi derecede ehemmiyetlidir. Özellikle geniş yüzeye sahip ve sağlam olmayan masalar, zelzele olması halinde ezilerek can vermenize de neden olabilir. Bu nedenle, altına saklanacağınız şey her ne olursa olsun sağlam olmalıdır.

Tehlikesiz Alana Erişin

Bina dışında zelzeleye tutulmuşsanız, üzerinize yalnızca binadan düşebilecek şeyleri ya da binanın devrileceğini düşünerek hareket etmeyin. Bunlardan kaçınmak doğru bir düşünce iken, en fazla ilgisizlik edilen ve unutulan şey, elektrik direkleridir. Direklerin yıkılmasının yanında elektrik tellerinin koparak enerji kapılma olasılığınızı artırması mümkün bir vaziyettir. Özellikle her yerin ıslak olduğu bir tabanda, elektrik telleri ve trafolardan mümkün mertebe uzak durmanızı öneririz.

Yıkılacak Eşyaların Yanında Durmayın

Zelzele esnasında tehlikesiz olarak görseniz dahi, üzerinize yıkılabilecek eşyalardan uzak durun. Buzdolabı gibi daha ağır ve size yıkıldığında hasar verebilecek eşyalar, zelzele esnasında binanız zarar görmese dahi üzerinize yıkılarak yaralanmanıza ya da can vermenize neden olabilir. Aynı biçimde yüksekte asılı olan ve ağır olabilecek eşyaların kafanıza düşme tehlikesini önlemek için de, bu gibi şeylerin altında bulunmamaya itina ile dikkat edin.

Benzer Yazılar
Kamu Bankaları Kredi Paketleri
Düşük Faizli Kamu Bankaları Kredi Paketleri Koronavirüs nedeni ...
Yaşam
4 gün önce
Koronavirüs salgını sebebiyle önlemler doğrultusunda 2-3 ay ...
Yaşam
1 hafta önce
Gün içinde yapılan kabine toplantısı sonucu merakla ...
Yaşam
1 hafta önce
Korona virüs her alanı etkilediği gibi ibadethaneleri ...
Yaşam
1 hafta önce