Deniz Seviyesinin 3,5 Kilometre Altında: Kara Üzerindeki En Derin Nokta Antarktika’da Bulundu

2 ay önce Genel
Bu yazıyı 2 dakikada okuyabilirsiniz
Sosyal Medyada Paylaş !

Kara üzerindeki en derin nokta, Antarktika'da bulunan Denman Geçidi'nde keşfedildi. Kanyonun derinliği, su seviyesinin 3,5 kilometre altına kadar uzanıyor. 

Kara üzerindeki bilinen en derin noktadan 8 kat daha derin

BBC Türkçe'nin haberine nazaran, kara üzerindeki en derin nokta Antarktika'da bulundu. Denman Geçidi'nde keşfedilen nokta, deniz seviyesinin 3,5 kilometre altında. 

Keşif, Antarktika üzerinde bir harita çalışması esnasında yapıldı. Bu keşiften evvel, yerkürede bilinen en derin nokta olan Ürdün-İsrail haddindeki Meyyit Deniz'in kıyısının derinliği ise sırf 413 metre.

20 kilometre genişliğinde, 100 kilometre uzunluğunda ve tamamı buzulla kaplı

Denman Geçidi'nin derin noktası, 20 kilometre genişliğe ve 100 kilometre uzunluğa sahip. 

Girişimde altı yıldır yan alan Dr. Mathieu Morlighem, “Bu, Antarktika'nın buz tabakasının altında yatanları mutlaka en detaylı halde gösteren harita oldu” diyor.

Global ısınma asıllı buzul erimelerini geciktirici tesir yapabilir

Araştırmanın akabinde bilim kişileri, kıtada daha evvel farkına varılmayan tepe ve sırtların, global ısınmanın tesirli olduğu günümüz yerküresinde buzulların eriyerek denize dökülmesini geciktirebileceğini; farkına varılmamış birtakım pürüzsüz yüzeylerin de tam dersi tesir yapabileceğini söylüyor.

Dr. Mathieu Morlighem'in tekniği ile çözüldü

Bilim kişileri uçaklara yerleştirdikleri mikrodalga radarlarla buzun altındaki karayı ölçerken, kimi vakit çeşitli handikaplarla karşılaşabiliyordu.

Dr. Morlighem'in usulünde ise bugüne kadarki tüm haritaları birleştirip, geri kalan boşluklar da kitlenin kütle korunum kanununu kullanarak hesaplanarak dolduruldu. Bilim kişileri, kanyonun altında ilerleyen buzların suratını inceleyerek, o anki hacmini hesapladı. Hesaplanan hacim ise, Denman Geçidi'nin derinliğini net olarak ortaya koydu.

Benzer Yazılar
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in sosyal ...
Genel
2 hafta önce
Koronavirüs salgını ile ilgili bugün Türkiye ...
Genel
2 ay önce
 İstanbul’un Avrupa yakasındaki bir kamu hastanesinde geçen ...
Genel
2 ay önce