Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Mükafatları Sahiplerini Buldu: İşte Armağan Alan İsimler

2 ay önce Genel
Bu yazıyı 5 dakikada okuyabilirsiniz
Sosyal Medyada Paylaş !

Bu yılki Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Mükafatları, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlendi. Hak kazananlara plaketlerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verirken, çeşitli açıklamalara da imza attı.

Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri'nin verildiği geceye birçok değerli isim katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın “Bugün de listeye bu toprakların yetiştirdiği kıymetlerden yeni isimleri ekliyoruz” diyerek takdim ettiği armağanlar hepimizin bildiği ve yakından tanıdığı isimlere verildi.

Erdoğan, “Armağan takdim edeceğimiz isimlerin her birini kültürümüz ve irfanımız için birer abide olarak görüyoruz. Memleketimiz her biri tekraren ödüllendirilmeye layık sayısız kültür ve sanat kişisine sahiptir. Her yıl burada bilhassa yaptığımız iş bu büyük havuzdan adeta bir avuç su alarak gönlümüzü ve ruhumuzu teskin etmektir” dedi.

Edebiyat, müzik, klasik sanatlar, mimarlık, fotoğraf, film ve içtimaî bilimler üzere kollarda armağanlar sahiplerini buldu.

Recep Tayyip Erdoğan, “kendine ilişkin kültür ve sanat üretimi, birikimi, siyaseti olmayan topluluklar bu bakımdan güçlü toplulukların bâtın yahut açık hegemonyası altında ezilmeye mahkumdur” diyerek, verilen mükafatların ne kadar kıymetli bir şeyi simgelediğini de vurguladı.

Gelin artık armağan verilen isimlere bakalım.

Içtimaî Bilimler Armağanı: Ahmet Yaşar Ocak

1945 doğumlu Ahmet Yaşar Ocak'a, tarih ve kültür tarihçiliğine yaptığı ekleri, İslam tarihindeki tasavvufi küme, kişi ve yapıları çevre tarih perspektifinden titizlikle inceleyen akademik çalışmaları dolayısıyla Sosyal Bilimler Mükafatı verildi.

Film Mükafatı: Mesut Uçakan

1954 doğumlu Mesut Uçakan, Kavanozdaki Adam ve Reis Bey(1988) üzere film sinemalarının sahibi olmakla birçok seriye imza atmış bir isim. Türk filminin ulusal ve yerli kimliği için bir ömür uzunluğu süren uğraşları ve bu uğurda ürettiği özgün film yapıtları münasebetiyle kendisine Sinema Armağanı takdim edildi.

Müzik Armağanı: MFÖ

Mazhar-Fuat-Özkan'ın müzikleriyle büyümüş bir nesil olarak onların müziklerini yıllar geçmiş olmasına karşın hayranlıkla dinliyoruz. MFÖ'ye armağan takdim edilirken, Müzik Ödülü'nün onlara verilmesini, “Türk pop ve rock müziğinde kültürel kimliğin temsiline verdikleri ehemmiyet ve kırk yılı aşkın vadedir devam ettirdikleri müzik çizgilerindeki istikrar ve muvaffakiyetleri dolayısıyla” biçiminde açıklandı.

Armağanı alan Mazhar Alanson ise daha evvel birçok armağan aldığını fakat Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri'nin mahallinin farklı olduğunu lisana getirerek, “Bu armağanı ömrümün sonuna kadar saklayacağım.” dedi.

Ayrıyeten bu içeriğe de bakmak isteyebilirsiniz;

Fotoğraf Mükafatı: Devrim Erbil

82 yaşındaki Devrim Erbil, sadece bir Türk ressam değil tıpkı vakitte, bir sanat eğitimcisi ve tedrisat üyesidir. Resmettiği kıymetli yapıtlarla, kültürel geleneklere temaslı çalışmaları ve peyzaj tasvirlerine yönelik soyut çalışmalarıyla Türk fotoğrafına getirdiği farklılık ve fotoğrafın özgün temsilcilerinden biri olması dolayısıyla Resim Ödülü'ne layık görüldü.

Edebiyat Armağanı: Nuri Pakdil

Geçtiğimiz ekim ayında vefat eden Nuri Pakdil, Türk muharrirdir. Yerli mülahazanın egemenliği ismine ürettiği özgün eserler, Türk Edebiyatı'na kattığı söz tercihleriyle dolu estetik anlatım lisanı ve kişisi kalbinden tutmayı öneren bedelli fikirleri münasebetiyle ve anısını yaşatmak için Edebiyat Mükafatı, Nuri Pakdil ismine Necip Evlice'ye takdim edildi. 

Klasik Sanatlar Armağanı: Fuat Başar

Fuat Başar bir hattat, ebrûcu ve şairdir. Onu bilemeyenler için, tıp öğrenimi yaparken 1976 yılında hüsn-ü hat ile meşgul olmaya başladığını söylemekte yarar var. Akabinde çeşitli zorluklarla metne devam etti, bir vade sonra Hamid Aytaç ile tanıştıktan sonra öncelikle mektuplaşarak sonra imamının atölyesinde eğitim almaya başladı.

Klâsik Sanatlar Armağanı, hat ve ebru sanatlarının yeni nesillere aktarılması, sevdirilmesi ve öğretilmesindeki üstün çaba ve gayretleri binaenaleyh, kendisine verildi.

Mimarlık Mükafatı: Doğan Kuban

93 yaşındaki Doğan Kuban, bir mimar ve tıpkı devranda akademisyendir. Mimarlık Armağanı, Türk mimarisinin geçmişine yönelik kuramsal ve kavramsal çalışmaları, restorasyon faaliyetleri, İslam mimarisi içinde Türk ürünlerinin kimliğini vurgulayan görüşleri ve bu bahislere dair yazdığı kitapları münasebetiyle merasime katılan yardımcısına takdim edildi.

Vefa Mükafatı: Ahmet Halûk Dursun

Ahmet Halûk Dursun Türk tarih profesörü ve bürokrattı, geçtiğimiz ağustos ayında aramızdan ayrıldığı için Vefa Mükafatı kızı Hilal Dursun'a takdim edildi. Ahmet Halûk Dursun'a, Türk kültür ve medeniyetinin günümüz kişisine aktarılması yolunda gösterdiği emek ve verdiği eserler ile Osmanlı coğrafyasının her yanına uzanan beraberlik ruhunun yaşatılması uğraşları ve Anadolu kültür birliği yolunda gençlere verdiği emek münasebetiyle ve anısını yaşatmak ismine bu armağan layık görüldü.

Benzer Yazılar
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in sosyal ...
Genel
2 hafta önce
Koronavirüs salgını ile ilgili bugün Türkiye ...
Genel
2 ay önce
 İstanbul’un Avrupa yakasındaki bir kamu hastanesinde geçen ...
Genel
2 ay önce