Çok Ziyade Hareketsiz Kaldığınızı ve Kesinlikle Egzersiz Yapmanız Gerektiğini Gösteren 14 Kıymetli İşaret

2 ay önce Spor
Bu yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz
Sosyal Medyada Paylaş !

Besleyici yiyecekler yemenin ve sistemli egzersiz yapmanın sağlıklı alışkanlıklar olduğunu biliyoruz lakin bunu yapmak, koronavirüs sayesinde hanelere kapandığımızdan çok daha çetin hale geldi.  Vücudunuzu hareket ettirmek, bağışıklık sisteminizi ve vücudunuzu güçlü tutmanın en düzgün yolu.

Pekala, kanepeden buzdolabına yürüyüşün günlük egzersiz için ehil kalmadığını kilo almaktan başka nasıl anlarsınız? Gelin birlikte bakalım…

1. Uyuyamama ya da yorgun uyanma.

Tertipli egzersiz yaparsanız, vücudunuzu yorup uykuya dalmanızı ve uzun vade derin uykuda kalmayı kolaylaştırırsınız (K).

2. Yüksek tansiyon

Kan basıncınız yükseldikçe ve kontrolsüzleştikçe vücudunuza verdiği hasar da artar. Kalbinizi güçlendirmek, kan basıncınızı denetim altına almanın en yeterli yoludur ve egzersiz tam olarak bunu yapar (K).

3. Ruh hali değişiklikleri ve anksiyete

Kırılgan ve beklenmedik ruh hali değişikliklerini yaşamaktan ve daima, “Korona kaptım mı?” diye kaygı duymaktan sıkıldıysanız, egzersizi günlük rutininize dahil etmenin devri gelmiş demektir (K).

4. Bel ağrısı

Yatakta ve kanepede uzun vakit geçiriyorsanız, birçok sabah ağrıyan sırt ve belle uyanabilirsiniz (K).

5. Sürekli aç hissetmek

Şayet hareket etmiyorsanız, vücudunuzun o kadar ziyade yiyeceğe muhtaçlığı olmamalıdır. Lakin vücudunuz sizi yerinde yakıt almadığınızı düşündürmek için kandırabilir. Bilhassa bu ara daima açık bir iştahınız varsa lakin faal değilseniz, bunun nedeni vücudunuzun çok ziyade grelin üretmesidir, bu da sizi aç hissettiren hormondur(K).

6. Kabızlık semptomları

Vücudunuzu tertipli olarak hareket ettirmiyorsanız, sindirim sisteminizin de hareket etmeye devam etme motivasyonu yoktur. Harvard Tıp Okulu'na nazaran, kolon stimülasyona yanıt veriyor ve şayet egzersiz yapmıyorsanız, uyarılmıyor.

7. Azıcık merdiven çıkınca bile nefes nefese kalmak.

Sistemli egzersiz kardiyovasküler sıhhati düzgünleştirir, kalbinizi güçlü fiyat ve hayatın günlük hizmetlerinin üstesinden gelmeyi kolaylaştırır. Merdivenleri çok daha süratli ve güle oynaya çıkabilirsiniz (K).

8. Gizli şeker

Mütemadi acıkmak ve tatlı yemek isteği… Bâtın şeker tanınız varsa sıhhatiniz için bu teşhisi aksine çevirebilecek adımlar vardır. Değerli bir adım da egzersizdir (K).

9. Aşırı gerilim

Fark etmemiş olabilirsiniz, gelgelelim vücudunuzu her gün hareket ettirmek, gerilimle sağlıklı bir biçimde başa çıkmanıza yardımcı oluyordu. Bu günlerde çok daha gerilimli hissetmenizin nedeni meskende daima oturmanız olabilir.

10. Geçmeyen marazlar

Ruhsal olarak sıkıntı geçen bir devirdeyiz ve soğuk algınlığı ve grip olmuş olabiliriz. Hastalığınızın devam edip, geçmiyor oluşu hareketsizliğinizden kaynaklanıyor olabilir (K).

11. Eklem ağrıları

Düzleşmiş bir boyun ve diz ağrılarının yaşlılığın bir işareti olduğunu mu düşünüyorsunuz? Tekrar düşünün. Hareketsizlik bu ağrıların nedenleri olabilir.

12. Odaklanamama sorunu

Sağlam bir günlük egzersiz rutinine katılmıyorsanız günlük aktivitelere odaklanmak yaygındır.(K)

13. Kötü alışkanlıkları bırakmada zorlanma.

Sigarayı bırakamıyor musunuz? Tatlılara hayır demede sorun mu yaşıyorsunuz? Beğenilmeyen bir alışkanlığı bırakmakta zorlanıyorsanız, hayatınıza daha çokça egzersiz eklemek hayır demeyi kolaylaştırabilir.(K)

14. Başlayan kamburluk:

Aileniz her devir dik oturmanızı söyler ve haklıdırlar. Âlâ bir duruşa sahip olmak kemikleriniz ve omurganızın hizalanması için daha güzeldir. Vücudunuzu hareket ettirin, kaslarınızı inşa edin ve ilerki ömrünüzde duruş meselelerinizi önleyin.

Benzer Yazılar
Ülkemizde Süper Lig'de ve Türkiye Kupası maçları ...
Spor
1 hafta önce
Korona salgının etkileri her yerde devam ediyor. ...
Spor
2 hafta önce
Fenerbahçe'nin yıllarca kaptanlığını üstlenmiş olan ve Fenerbahçe'nin ...
Spor
2 hafta önce
İtalya Serie A Ligi ekiplerinden ...
Spor
2 ay önce