Bilim Heyeti Üyesi Çelik: ‘Çocukların Virüsü Daha Çokça Insana Bulaştırma Mümkünlüğü Var’

3 ay önce Genel
Bu yazıyı 4 dakikada okuyabilirsiniz
Sosyal Medyada Paylaş !

Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Şurası üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, koronavirüs konusunda evlatların “süper taşıyıcı” olabileceğini belirterek, “Normalde koronavirüste 1 kişi 2,6 kimseye bulaştırırken, evlatların 5-10 üzere çok daha ziyade şahsa bulaştırma mümkünlüğü var” dedi.

Prof. Dr. İlhami Çelik, koronavirüs önlemleri kapsamında DHA'ya yaptığı açıklamasında, vatandaşların bu devirde acil olmayan hususlarda hastaneye gelmemelerini istedi.

65 yaş ve üstü insanlara dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden Çelik, “Özellikle onların yanında kalan insanların virüsü taşıyıp taşımadıklarını bilmedikleri için çok dikkat etmesi gerekiyor. Şayet o yaşlılarda bir hastalık belirtisi varsa, derhal hastaneye getirilmeleri gerekiyor. Tüm kişilerimize test yapma talihimiz yok. Şu an yapacağınız test, yarın bu virüsü almayacağınız mealine gelmez. Şu an yaptığınız test o anı yansıtır. Sonraki günü, bir sonraki günü yansıtmaz” dedi.

Evlatlara yönelik ihtar

Prof. Dr. İlhami Çelik

Çelik, küçük yaştaki evlatların muhteşem taşıyıcı olabileceğini belirterek, şöyle konuştu:

“Süper taşıyıcılık durumu kişinin kendi hasta olmadan diğerlerine daha çokça bulaştırabilmesidir. Biz buna 'bulaştırıcılık indeksi' diyoruz. Olağanda koronavirüste 1 kişi 2,6 kimseye bulaştırırken, evlatların 5- 10 üzere çok daha ziyade kimseye bulaştırma mümkünlüğü var. Bilhassa dışkı ile bu virüsü atabiliyorlar. Hem boğazda taşıyabilirler, hem de dışkı ile atabilirler. Bu durumda kuşku laf konusu olur. Mers ve sars virüslerinde de bu bahis muteberdi aslında. Bu mevzuda da tam kanıtlanmamış olmakla birlikte tıpkı şey laf konusu olabilir.”

“Gençler çok daha dikkatli olmalı”

Gençlerin de virüsü taşıma açısından risk altında olduğunu kaydeden Çelik, “Semptom rastgele bir belirti vermeden taşıdıkları için bunu gayrı şahıslara bulaştırma riskleri var. Bu yüzden gençlerin çok daha dikkatli olmaları gerekiyor. Hasta olabilirler ya da önemli hastalık geçirebilirler, ama güzelleşme olasılıkları çok ziyade. Bunlarda belirtisiz seyretme hikayesi çok ziyadedir. Yaşlılarda çok önemli seyrediyor. Gençlerin taşıma orantısı ziyade olduğu için dikkatli olmaları lazım. Toplumsal izolasyona en çok bu arkadaşlar ehemmiyet vermesi gerekiyor” diye konuştu.

“Günde 10 test yapıyoruz”

Kayseri Kent Hastanesi'ne test kitlerinin geldiğini söyleyen Çelik, hastanede test yapılmaya geçen Pazartesi günüden itibaren başladıklarını söyledi. Çelik, şunları kaydetti:

“Günlük şu an 70 test yapıyoruz fakat bu sayımız artacak. Hazır testlerimizde geldi, dün itibariyle kullanmaya başladık. Elimizde daha az test kaldı. Hastanede bütün sıhhat çalışanlarımızın esirgeyici ekipmanı var. Maske bizim standardımız. Bundan kaçış yok. Konuttaki giysilerimizle hastanede dolaşmıyoruz. Önlüklerimiz, formalarımız giyiyoruz. Giderken çıkarıyoruz. Çok daha önemli hastalarda esirgeyici ekipmanlar gözlük, maske takıyoruz. Ağır bakımlarımızı ayırdık. Koronavirüs taşıyan hastalarla öteki hastaların bir araya gelmemeleri için efor harcıyoruz.”

“Aşırı test isteği var”

Test konusunda talebin yoğunluğuna değinen Çelik, “Yapılan testlerin talebi karşılama hususunda geri kaldığımızı söylememiz lazım. Çok çok formda test isteği var. Bunlarda tabibin karar vermesi gerekirken, kimi hastalar 'ben kovid olabilir miyim' diye gelerek test yaptırmak isteyenler var. Bir kısmı bunların farklı semptomlar gösterebiliyor. Çok hafif semptomda bile test yapmak zorunda kaldıklarımız olabiliyor. Bunları azaltabilirsek çok daha rahat olacak bizim için. Tabibin düşündüğü hastaların testlerini yapmamız lazım” dedi.

Benzer Yazılar
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in sosyal ...
Genel
3 hafta önce
Koronavirüs salgını ile ilgili bugün Türkiye ...
Genel
3 ay önce
 İstanbul’un Avrupa yakasındaki bir kamu hastanesinde geçen ...
Genel
3 ay önce