Avustralya’da Alarm: Orman Yangınları Nedeniyle 1 Yıllık Karbondioksitin Yarısı Yalnızca Birkaç Ayda Salındı

2 ay önce Genel
Bu yazıyı 3 dakikada okuyabilirsiniz
Sosyal Medyada Paylaş !

Avustralya, aylardır devam eden orman yangınlarıyla savaş ediyor. Bilirkişiler yangınlar nedeniyle üllkenin bir yıllık sera gazı emisyonunun neredeyse yarısına eşit karbondioksitin yalnızca birkaç ay içerisinde atmosfere salındığını belirtiyor.

Avustralya’da Yeni Güney Galler ve Queensland eyaletlerinde ağustos ayından bu yana devam eden yangınların sonucu olarak atmosfere salınan karbondioksit ölçüsünün devletin yıllık sera gazı emisyonunun neredeyse yarısına eşit olduğu belirtildi.

NASA tarafından yapılan tahlilleri inceleyen Guardian gazetesinin haberine nazaran, 1 Ağustos’tan bu yana Yeni Güney Galler’de 195 milyon ton, Queensland’de ise 55 milyon ton karbondioksit salındı. 

Geçen yıl tüm Avustralya’nın sera gazı emisyonu 532 milyon tondu.

Devam eden yangınlar NASA'nın uydu imgelerine bu türlü yansıdı.

Sıradan kurallar altında bile ormanların bu ölçülerdeki karbondioksiti temizlemesinin on yıllar sürebileceğine dikkat çeken bilirkişiler, yaklaşık 3 milyon hektar ormanlık yerini kaybeden Avustralya’daki durumun çok daha kritik bir seviyede olduğunu belirtti.

Bilim beşerlerine nazaran, halihazırda ‘kuraklık stresi’ altındaki ormanlar, tüm emisyonları tekrar topraklara ve kısımlara geri alamayabilir. Bu da doğal karbon döngüsünü tehlikeye sokabilir.

Şu ana kadar 6 kişi hayatını yitirdi

Yetkililer, bu seri meydana gelen yangınlarda altı kişinin hayatını kaybettiğini ve yekun 3 milyon hektardan büyük bir sahanın kül olduğunu açıklarken, eyalette 680 konutun bölgeyle bir olduğu malumatını verdi.

Avustralya'nın ilmî araştırmalardan sorumlu resmi kurumu CSIRO’dan Doktor Pep Canadell, “Atmosfere fazladan salınacak karbon emisyonlarının daha sonra geri çevrilebileceğinin hiçbir garantisi yok, münhasıran de iklim değişikliğinin tesirlerini deneyimleyen Avustralya’da” dedi.

Koala popülasyonun üçte biri yok oldu

Yangınlar ülkedeki doğal yaşama da önemli kademede zarar veriyor. 

Koalaların süratle yayılan alevlerden kurtulmak için gereğince süratli hareket edemediğini belirten yetkililer, 43 bin civarında olduğunu tahmin ettikleri koala popülasyonunun üçte birinin yok olduğunu belirtiyor.

Geçtiğimiz ay bir bayan tarafından alevlerin arasından kurtarılan koalanın manzaraları içtimaî medyada viral olmuştu.

Lewis adı verilen koalanın tedavi gördüğü hayvan hastanesinde ömrünü yitirdiği bildirilmişti.

Sputnik & BBC Türkçe

Benzer Yazılar
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in sosyal ...
Genel
2 hafta önce
Koronavirüs salgını ile ilgili bugün Türkiye ...
Genel
2 ay önce
 İstanbul’un Avrupa yakasındaki bir kamu hastanesinde geçen ...
Genel
2 ay önce